Πάσχα με Αγάπη: Η Χειροποίητη Προσφορά του Τμήματος Γ Βρεφονηπιοκομίας του 1ου ΕΚ στο σύλλογο ΦΛΟΓΑ
Στα πλαίσια του εορτασμού του Πάσχα στις 17/04/2024 το 1ο ΕΚ Ηγουμενίτσας με τους μαθητές του τμήματος Γ βρεφονηπιοκομίας με υπεύθυνη την κυρία Παππά Αικατερίνη βρεφονηπιοκόμο ΠΕ87.09 κατασκεύασαν και παρέδωσαν στην ΦΛΟΓΑ χειροποίητες λαμπάδες καθώς και στεφάνια.
Τέτοιου είδους πρωτοβουλίες ενθαρρύνουν την αλληλεγγύη, την κοινωνική ευαισθητοποίηση και τη συμμετοχή των νέων σε πράξεις που φέρνουν αλλαγή και ελπίδα στη ζωή των ανθρώπων που το έχουν ανάγκη.
Μπράβο στους μαθητές για την υπέροχη πρωτοβουλία τους και για το μήνυμα αγάπης και ελπίδας που έστειλαν μέσω της δράσης τους.
Σας ευχόμαστε καλή ανάσταση με υγεία!
Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Β’ Δομικών με σκοπό: τη “Χωρική Αναπαράσταση τις περιοχής του Κάστρου της Ηγουμενίτσας”
Οι μαθητές του τμήματος Β’ Δομικών του σχολείου μας, καθώς και το τμήμα Α2 συμμετείχαν στην επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην περιοχή του Κάστρου της Ηγουμενίτσας την Τετάρτη 10/04/2024.
Σκοπός της διοργάνωσης της επίσκεψης ήταν οι μαθητές μας να εξοικειωθούν με την ανάγνωση τοπογραφικών χαρτών και ρυμοτομικών σχεδίων της περιοχής του Κάστρου με βιωματικό τρόπο σε συνδυασμό με την επαφή και την πληροφόρηση για την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας. Οι μαθητές αναγνώρισαν χαρακτηριστικά κτίρια και σημεία της περιοχής που στη συνέχεια θα επεξεργαστούν σε ψηφιακούς χάρτες με τη χρήση του QGIS. .
Ευχαριστούμε θερμά την Εφορία Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας που ανταποκρίθηκε με χαρά στο κάλεσμά μας και την αρχαιολόγο κα. Νάντια Παππά που είχε την καλοσύνη να μοιραστεί μαζί μας πληροφορίες για την ιστορία και τη δομή του κάστρου.
Την επίσκεψη οργάνωσαν και υλοποίησαν η καθηγήτρια του τομέα Δομικών Έργων κ. Μπότσαρη Σταματία και η φιλόλογος κ. Μάνθου Αναστασία.
Στις 11 Απριλίου οι μαθητές του ΕΚ Ηγουμενίτσας με την υποστήριξη του Δήμου Ηγουμενίτσας καθάρισαν τον αιγιαλό
Στο σημερινό κόσμο η προστασία του περιβάλλοντος είναι μια αναγκαιότητα που απαιτεί δράση από όλους μας. Ένα εξαιρετικό παράδειγμα αυτής της δράσης παρουσιάστηκε πρόσφατα όταν οι μαθητές του ΕΚ Ηγουμενίτσας αποφάσισαν να φροντίσουν για την καθαριότητα του ποδηλατόδρομου και του αιγιαλού.
ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΝΟΙΞΗ 2024 1ο Ε.Κ. ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Το 1ο Ε.Κ. (Εργαστηριακό Κέντρο) Ηγουμενίτσας σε συνεργασία με το Δήμο Ηγουμενίτσας, το Νοσοκομείο Φιλιατών, το Νοσοκομείο Ιωαννίνων, τη φιλοζωική δράση Δήμου Ηγουμενίτσας και την Πυροσβεστική υπηρεσία Ηγουμενίτσας, διοργανώνει δράσεις για να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και την τοπική κοινωνία σε θέματα που αφορούν όλους μας!