Παιδική Helmepa
Mission X: Eκπαιδεύσου σαν αστροναύτης!
Αποστολή X: εκπαιδεύσου σαν αστροναύτης είναι ένα δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για νέους (έως 14 ετών) από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA) και τη Διαστημική Υπηρεσία του Ηνωμένου Βασιλείου (UKSA), που διευκολύνεται σε εθνικό επίπεδο από το Γραφεία Ευρωπαϊκών Διαστημικών Εκπαιδευτικών Πόρων (ESEROs) και εθελοντές εθνικούς διοργανωτές. Από την έναρξή του το 2011 από τους αρχικούς προγραμματιστές του έργου, τη NASA, το Mission X έχει εμπλέξει πάνω από μισό εκατομμύριο μαθητές σε όλο τον κόσμο.
Αναπτυγμένο από διαστημικούς επιστήμονες και επαγγελματίες του fitness που συνεργάζονται με αστροναύτες και διαστημικές υπηρεσίες παγκοσμίως, το Mission X χρησιμοποιεί τον ενθουσιασμό της εξερεύνησης του διαστήματος για να εμπνεύσει τους μαθητές να μάθουν για την επιστήμη, τη διατροφή, την άσκηση και το διάστημα.
Κάθε χρόνο, από τον Σεπτέμβριο έως τον Μάιο, ομάδες μαθητών μπορούν να συμμετέχουν στο Περίπατος στο φεγγάρι Πρόκληση. Κατά τη διάρκεια της πρόκλησης, οι ομάδες ολοκληρώνουν τις δραστηριότητες της Αποστολής Χ και τις υποβάλλουν για να κερδίσουν βαθμούς. Τα βήματα που κερδίζουν όλες οι συμμετέχουσες ομάδες βοηθούν τις μασκότ της Αποστολής Χ, τη Luna και τον Leo, να διανύσουν 384 400 χιλιόμετρα – την απόσταση από τη Γη στη Σελήνη.
Οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν με πολλή όρεξη και χαρά! Αποκόμισαν γνώσεις, διασκέδασαν και φυσικά βελτίωσαν τη σωματική τους κατάσταση.
Προσωπικός φάκελος δανεισμού.
Παραμύθια και Τ.Π.Ε!
Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με παραμύθια χρησιμοποιώντας πολλά λογισμικά. Τοιουτοτρόπως, επέκτειναν τις γνώσεις τους σε σχέση με την τεχνολογία καθώς και με άλλες μορφές αξιοποίησης του βιβλίου.
” Ζήτω η μαμά”!!!
Με αφορμή τη Γιορτή της Μητέρας, διαβάσαμε το παραμύθι ¨Ζητώ μαμά, Ζήτω η μαμά!¨του Β. Ηλιόπουλου. Έπειτα τα παιδιά το απέδωσαν εικαστικά και ακολούθησε η βιβλιοδεσία των εργασιών. Αξίζει να σημειωθεί πως πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με το Νηπιαγωγείο Περίστασης Κατερίνης. Οι μαθητές μας γνωρίστηκαν με τους μαθητές του άλλου νηπιαγωγείου και αλληλεπίδρασαν ποικιλοτρόπως. Πιο συγκεκριμένα, αντάλλαξαν απόψεις σε σχέση με βιβλία και μίλησαν για τις εμπειρίες τους σε σχέση με το θέμα. Τέλος, παρουσίασαν τα έργα ζωγραφικής τους. Ευχαριστούμε για τη συνεργασία!
Πασχαλινές δημιουργίες!
Έντομα!
“Το πρώτο μου βιβλίο για το Πάσχα”
To παπάκι πάει!
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεξιοτήτων, βασίζεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Οργανισμού ” Το χαμόγελο του παιδιού”. Με γνώμονα τα χαρακτηριστικά της ηλικιακής ομάδας της τάξης μας (παιδιά 4-6 ετών) το πρόγραμμα αυτό στοχεύει, να γνωρίσουν οι μαθητές πως μπορούν να δράσουν σε περίπτωση απομάκρυνσης από τους γονείς τους ή οικεία πρόσωπα.