Ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου Νεάπολης Συκεών

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ

Με χαρά το νηπιαγωγείο μας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα αλληλεγγύης για την ενίσχυση του κοινωνικού παντοπωλείου του Δήμου μας. Ευχαριστούμε τους γονείς και τις εκπαιδευτικούς που ανταποκρίθηκαν στη συλλογή τροφίμων.

Ήρθε πάλι η Πασχαλιά με αγάπη και φιλιά….

Το Πάσχα και η εβδομάδα των Παθών συμβολίζει τον κύκλο της ζωής που δεν κλείνει με τον θάνατο αλλά με τον θρίαμβο της αγάπης για ζωή. Στο νηπιαγωγείο επιδοθήκαμε σε μια σειρά από δραστηριότητες όπως το κυνήγι των αυγών, κατασκευές, τραγούδια, ήθη και έθιμα, κάρτες, ζωγραφική και παιχνίδια για να κατανοήσουμε το μήνυμα της Ανάστασης που είναι μήνυμα ζωής και ελπίδας.

IMG 9421

Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων ζώων

IMG 9309

Η 4η Απριλίου καθιερώθηκε  ως Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων ζώων για να ευαισθητοποιήσει μικρούς και μεγάλους σχετικά με τα αδέσποτα ζώα που διαβιούν σε άσχημες συνθήκες. Χιλιάδες αδέσποτα ζώα ζουν στους δρόμους μέσα σε κινδύνους. Τα συναντάμε σε κάθε μας βήμα και έχουν ανάγκη τη βοήθειά μας.

Πως μπορούμε να βοηθήσουμε;

1. Προσφέρουμε νερό και τροφή
  2. Επικοινωνούμε με τις υπηρεσίες του Δήμου και τις φιλοζωικές οργανώσεις
  3. Παρέχουμε φιλοξενία
  4. Υιοθετούμε ένα αδέσποτο
  5. Ενημερωνόμαστε για τα δικαιώματα των ζώων

Παγκόσμια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου μας ασχολήθηκαν με δράσεις που προάγουν την φιλία, τη συνεργασία και την αποδοχή. Είναι δικαίωμα όλων των παιδιών να ζουν και να εργάζονται σε ένα σχολικό περιβάλλον που εμπνέει σεβασμό, ηρεμία και αποδοχή.ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ-ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

Μικροί εξερευνητές

Στο 3ο Εργαστήρι Δεξιοτήτων εξερευνήσαμε μνημεία της Θεσσαλονίκης και της Ευρώπης. Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές παρακολούθησαν βιωματικό εργαστήρι με αναπαραστάσεις, προβολή εικόνων και κατασκευές με θέμα “η πόλη που ζω”.

ΚΟΛΑΖΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ

Τον ΚΟΚ αγαπώ, ασφαλώς κυκλοφορώ.

Στο πλαίσιο του 2ου εργαστηρίου δεξιοτήτων παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής, της Τροχαίας Θεσσαλονίκης, με στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές ,τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, τον τρόπο με τον οποίο κινούνται τα οχήματα και οι πεζοί και να κατανοήσουν τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς για την ασφαλή μετακίνηση και την πρόληψη των ατυχημάτων.
ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ

Πιστοποιητικό υιοθεσίας_9190475_1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ (1)

Το νηπιαγωγείο μας με χαρά συμμετείχε στη δράση make a wish για τη στήριξη του προγράμματος κάνε μια ευχή, με στόχο να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες. Ευχαριστούμε του γονείς και τις εκπαιδευτικούς που στήριξαν την πρωτοβουλία αυτή.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας ξεκινούν 1 Μαρτίου και ολοκληρώνονται στις 20 Μαρτίου 2024.

Για το σχολικό έτος 2024-2025 εγγράφονται οι μαθητές/τριες που είναι γεννημένοι/νες το 2019 και το 2020.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

• Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής   http://(https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) με τη χρήση κωδικών taxisnet
  • Εύρεση και επιλογή του 1ου νηπιαγωγείου Αγ. Παύλου
  • Συμπλήρωση των στοιχείων που απαιτούνται
  • Ανάρτηση αποδεικτικού εγγράφου μόνιμης κατοικίας όπως λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο έγγραφο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας.

Δικαιολογητικά που θα προσκομιστούν μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το νηπιαγωγείο.

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)
  2. Βιβλιάριο υγείας ή άλλο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  3. Βεβαίωση από ΚΕ.ΔΑ.ΣΗ ή άλλο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

Η αναγνώριση, η αποδοχή και η διαχείριση των συναισθημάτων είναι σίγουρα μια δύσκολη υπόθεση αλλά τόσο σημαντική να γίνεται από τις μικρές ηλικίες.

Μέσα από πολλές δραστηριότητες οι μαθητές μας εξασκήθηκαν στην αναγνώριση των συναισθημάτων. Έμαθαν να εκφράζουν με ασφάλεια τα συναισθήματά τους χωρίς να πληγώνουν τους άλλους ή τον εαυτό τους.Collage 3

CodWeek ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Με χαρά παραλάβαμε το πιστοποιητικό συμμετοχής τόσο του Νηπιαγωγείου μας όσο και των μαθητών μας για τη συμμετοχή μας στην εβδομάδα κώδικα.

Συμμετέχοντας στην εβδομάδα Προγραμματισμού κώδικα, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία  να κάνουν τα πρώτα  βήματα στην κατανόηση του προγραμματισμού.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ