Πρόσκληση στα πλαίσια του Φεστιβάλ Παιδείας.

Ιούν 20242

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης, σας προσκαλεί την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024, στις 11:00π.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, για να παρακολουθήσετε τη θεατρική παράσταση «Μαύρος Κότσυφας Άσπρος Γλάρος», με θέμα τη Διαφορετικότητα και τον Ρατσισμό, στα πλαίσια του Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου μας.

Μάι 202422

Collage ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣΟι μαθητές του Τμήματος Ένταξης, γεμίζουν τους τοίχους του σχολείου με όμορφα μηνύματα! Διαβάστε όλο το άρθρο »

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης σας εύχεται Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!

Απρ 202426

2024 ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και των φυλετικών διακρίσεων από το τμήμα Ένταξης.

Μαρ 202421

5 Η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης, σε συνεργασία με τα τμήματα Α1 και Α2 , προχώρησε σε δράση με θέμα το ρατσισμό. Τα παιδιά κατασκεύασαν ένα μεγάλο ψηφιδωτό ουράνιο τόξο και μια γη, την οποία περιβάλλουν παιδιά, διαφορετικά μεταξύ τους αλλά όλα μοναδικά! Το έργο έχει τίτλο “Όλοι μαζί , ένας κόσμος!”

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού – Τμήμα Ένταξης.

Μαρ 20246

screenshot

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού, στις 6 Μαρτίου, η δασκάλα του Τμήματος Ένταξης πραγματοποίησε δράση, κατασκευάζοντας αφίσες με τις τάξεις:

Εξοπλισμός του Σχολείου με απινιδωτή

Μαρ 20243

trashed 1702663381 FB IMG 1699742644840  Το Τμήμα Παιδείας και η Διεύθυνση Παιδείας – Αθλητισμού – Πολιτισμού του Δήμου Παύλου Μελά θωράκισαν 21 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Σταυρούπολης – Πολίχνης – Ευκαρπίας, με 13 αυτόματους εξωτερικούς απινιδωτές, με στόχο τη δημιουργία ενός ασφαλούς περιβάλλοντος και την ενίσχυση της δημόσιας υγείας στην εκπαιδευτική κοινότητα δήμου Παύλου Μελά.

Διευρυμένο Παρασκευής

Μαρ 20243

Friday movie time Κάθε Παρασκευή στο Διευρυμένο είναι ώρα για ταινία. Tην Παρασκευή 9/2/24 ξεκινήσαμε να βλέπουμε την ταινία Cinderella. (φωτογραφία Friday movie time).

ΔΡΑΣΕΙΣ KINDNESS

Μαρ 20243

KINDNESS TREE Το διάστημα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου είναι αφιερωμένο σε θέματα ευαισθητοποίησης, όπως η καλοσύνη, η ευγένεια, η αποδοχή, η ευγνωμοσύνη, ο σεβασμός και η αγάπη.

Γίνονται διάφορες δραστηριότητες και δράσεις σε συνεργασία και με άλλους συναδέλφους.

1. Το δέντρο της καλοσύνης: Μια σύμπραξη του δασκάλου των εικαστικών, της δασκάλας του τμήματος ένταξης, της δασκάλας της Β1 τάξης και της δασκάλας των Αγγλικών. Το δέντρο στολίζεται με ευγενικά μηνύματα των παιδιών.
  2. Α1, Α2, Β1: Κολάζ με πράξεις καλοσύνης των παιδιών, ως συνέχεια της ενασχόλησης με το βιβλίο The Kindness Quilt
  3. Προβολή σχετικών βίντεο για την

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Βιωματικό μάθημα πεπτικού συστήματος στους μαθητές

Φεβ 20242

421668878 10219352720527600 5044092098316254600 n

Θέμα: ‘’ΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ’’

Δράση Ενημέρωσης από τους νοσηλευτές κ. Ιωάννη Τσεγγελίδη και κα Αναστασία Τσιμπίδου στην Ε’ τάξη.

Ομαδοσυνεργατική μάθηση με χρήση οπτικοακουστικού υλικού

και βιωματικό παιχνίδι-κολάζ.

Στα πλαίσια εκπαιδευτικών δράσεων, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18/01/2024 στην Ε’ τάξη, μάθημα για το πεπτικό σύστημα. Αρχικά έγινε συζήτηση με τους μαθητές, μέσα από την οποία αναδείχθηκαν οι εμπειρικές τους γνώσεις.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Φεβ 20241

1 Η  Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου με σκοπό να προβάλλει τα οφέλη της πολυγλωσσίας και τον πολύτιμο γλωσσικό πλούτο των λαών της Ευρώπης.

Στo πλαίσιo αυτού του εορτασμού οι μαθητές του σχολείου μας αναζήτησαν παροιμίες και ρητά από διάφορες γλώσσες και δημιούργησαν αφίσες με αυτά. (τμήματα : Δ’1,Ε’,ΣΤ΄1)

« Παλιότερα άρθρα