“Όλοι διαφορετικοί…όλοι ίσοι”

Οι μαθητές/-τριες του Στ’2 συμμετείχαν στην υλοποίηση ενός προγράμματος με τίτλο: ” Όλοι διαφορετικοί…όλοι ίσοι!”, το οποίο διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση μελλοντικά ελεύθερων και κριτικά σκεπτόμενων πολιτών. Όλες οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν, αφορούσαν στον σεβασμό στη διαφορετικότητα, στην ισότητα, στη γνώση των δικαιωμάτων παιδιών και ενηλίκων, καθώς επίσης και των υποχρεώσεών τους στο πλαίσιο της κοινωνίας. Υλοποιήθηκαν δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία και φυσικά στη δράση μας κρίσιμη καθίσταται και η βοήθεια του Κέντρου Υγειάς του δήμου Αλιάρτου, με τις ενδιαφέρουσες δράσεις τους.

Εκπαιδευτικοί : Βελέντζα Μαρία, Σκουλαριώτου Βασιλική, Σκαπέτη Ζωή

Ακολούθως παρουσιάζονται κάποιες δημιουργίες των μαθητών/-τριών.

IMG 6101     IMG 6102IMG 6103      IMG 6104

Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των αδέσποτων ζώων, το τμήμα ΖΕΠ οργάνωσε σχετικές δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης σχετικά με τα αδέσποτα ζώα. Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν ταινία, έπαιξαν παιχνίδι ρόλων και στη συνέχεια έφτιαξαν αφίσα.

Ανακύκλωση και περιβάλλον

Οι δασκάλες Φανή Κηριάκη, Βαίτσα Πάππα και Δήμητρα Αλμπάνη επιμελήθηκαν την οργάνωση εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα την ανακύκλωση. Οι μαθητές παρακολούθησαν ενημέρωση από το περιφερειακού Φο.Δ.Σ.Α και έπαιξαν παιχνίδια με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών και την προώθηση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Ενημέρωση για τις πρώτες βοήθειες

Τα παιδιά της Ε και Στ παρακολούθησαν μία ενημέρωση για τις πρώτες βοήθειες από το ΕΚΑΒ Λιβαδειά. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία μέσω παρουσιάσεων και εφαρμογής της μεθόδου ΚΑΡΠΑ, και τρόπους αντιμετώπισης σε περίπτωση πνιγμού και λιποθυμικού επεισοδίου.

IMG 4904 IMG 4905 IMG 4898 IMG 4910 IMG 4912 IMG 4913

Εκδρομή στο μουσείο Ηρακλειδών

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην Αθήνα στο μουσείο Ηρακλειδών. Οι τάξεις Α, Β, Γ και Δ παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα σχετικά με την τεχνολογία στην αρχαία Ελλάδα ενώ οι τάξεις Ε και Στ περιγιήθηκαν στην περιοχή της Πλάκας  κ πραγματοποίησαν περίπατο “με θέμα την πολεοδομική ιστορία της Αθήνας και τα μνημεία του Θησείου και «ξεδιπλώνουν» το οικιστικό αποτύπωμα 50 αιώνων σε μια βόλτα λίγων εκατοντάδων μέτρων!” (https://www.herakleidon.org/dimotiko)

IMG 4845 IMG 4848 IMG 4853 IMG 4882 IMG 4864 IMG 4863 IMG 4859

“Γιορτή” πριν τις γιορτές

H τελευταία εβδομάδα του σχολείου πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων ήταν γεμάτη δραστηριότητες αφιερωμένες στα Χριστούγεννα. Τα παιδιά του σχολείου μας έκαναν κατασκευές, έπαιξαν παιχνίδια, χόρεψαν στο ρυθμό Χριστουγεννιάτικων τραγουδιών και έφτιαξαν εδέσματα! Τέλος, είχαμε και μία επίσκεψη κατα την οποία μιλήσαμε για το πραγματικό νόημα των  Χριστουγέννων.

IMG 4190 IMG 4198 IMG 4191 IMG 4192 IMG 4189