Καλοκαιρινή γιορτή
Η καλοκαιρινή αποχαιρετιστήρια γιορτή πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 13 Ιουνίου.
Ευχαριστούμε την κηδεμόνα κ. Ινώ Ζυγούρη για τη βοήθεια που προσέφερε με την κατασκευή των σκηνικών.
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 ΣχόλιαΛειτουργία σχολικών μονάδων 7 & 10 Ιουνίου
Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024.
Η σχετική εγκύκλιος εδώ
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 ΣχόλιαΔιαδικτυακή βράβευση “Πολύγλωσσο Kamishibaϊ 2023-2024”
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 Σχόλια
Έπαινος συμμετοχής: 8α YouSmile Awards
Φέτος συμμετείχαν στο μαθητικό διαγωνισμό YouSmile Awards, που διοργανώνει ο Οργανισμός “Το Χαμόγελο του Παιδιού”, πάνω από 5,5 χιλιάδες παιδιά από όλη την Ελλάδα και όλες τις σχολικές βαθμίδες, παρουσιάζοντας δράσεις εθελοντισμού με τις οποίες βοήθησαν άλλους, υπερασπίστηκαν ενεργά τα δικαιώματά τους και συνέβαλαν στο να γίνει ο κόσμος καλύτερος.
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 Σχόλια
Ανάγνωση παραμυθιού…
Τα παιδιά του νηπιαγωγείου επισκέφθηκαν το 18ο Δημοτικό Σχολείο και μαζί με ταπαιδιά της Α’ τάξης άκουσαν την αφήγηση του παραμυθιού της Σοφίας Δάρτζαλη “Όταν η μαμά μου είπε ψέματα” από τις εκδόσεις ΛΙΒΑΝΗ – μία λιτή, καθημερινή ιστορία που μιλά για την αλληλεγγύη, το σεβασμό στο συνάνθρωπο μας, τον εθελοντισμό μα πάνω από όλα την αγάπη. Μοιράστηκαν ιδέες και συναισθήματα και φεύγοντας πήραν μαζί τους τα βιβλία που τα παιδιά του δημοτικού είχαν δημιουργήσει …
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 ΣχόλιαΒραβεία Διαγωνισμού “Πολύγλωσσο Kamishibai” 2023-24
Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό για το Πολύγλωσσο Kamishibai “Seul on va plus vite, ensemble on va plus loin – Μόνος πηγαίνεις πιο γρήγορα, μαζί πηγαίνουμε πιο μακριά” έλαβε το βραβείο εικονογράφησης στην κατηγορία ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ -ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ.
Lauréats du Concours Kamishibai_2023-24_τ
Συγχαρητήρια στα παιδιά για τις υπέροχες εικόνες που δημιούργησαν. Τις δημιουργίες τους μπορείτε να τις δείτε αποτυπωμένες στην παρακάτω διεύθυνση.
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 ΣχόλιαΠίνακες εγγραφέντων προνηπίων για το 2024-2025
Σύμφωνα με την Αρ. Πρωτ. 2392/16-04-2024 απόφαση της Δ/νσης Π.Ε. Ιωαννίνων έγινε η οριστικοποίηση όλων των αιτήσεων εγγραφών για το σχολικό έτος 2024-2025.
Όλες οι αιτήσεις για το 18ο ΝΓ Ιωαννίνων έγιναν αποδεκτές καθώς και 3 προνηπίων των οποίων οι αιτήσεις είχαν υποβληθεί στο 19ο ΝΓ Ιωαννίνων.
Ο πίνακας των εγγραφέντων προνηπίων έχει αναρτηθεί στην είσοδο του Νηπιαγωγείου.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:
Εκπρόθεσμες αιτήσεις εγγραφών υποβάλλονται στη Δ.Π.Ε. Ιωαννίνων και αιτήματα μετεγγραφώνθα γίνονται δεκτά με την έναρξη του σχολικού έτους 2024-2025.
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 ΣχόλιαWebinar “Ενδοσχολική Βία: Πρόληψη & Αντιμετώπιση στο Σπίτι”
Το Σωματείο Eliza – Εταιρία κατά της Κακοποίησης του Παιδιού διοργανώνει webinar επιμόρφωσης γονέων με τίτλο “Ενδοσχολική Βία: Πρόληψη & Αντιμετώπιση στο Σπίτι”, με στόχο την κατανόηση και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας. Μεταξύ άλλων θα συζητηθούν, ο ορισμός του φαινομένου, παραδείγματα περιστατικών, παράγοντες που την επηρεάζουν, σημάδια, προτάσεις για διαχείριση και πρόληψη, καθώς και οι νομικές ευθύνες.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 στις 17.00 – 19.30.
Η εγγραφή στην επιμόρφωση είναι δωρεάν.
Το webinar θα μαγνητοσκοπηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους.
Οι εγγεγραμμένοι θα λάβουν mail με τις οδηγίες παρακολούθησης.
Κάτω από Χωρίς κατηγορία | 0 Σχόλια