Τσικνοπέμπτη στο Νηπιαγωγείο μας!!!!

Τσικνοπέμπτη θα πει…. μπαλόνια, στεφάνια, φούσκες, μουσική, χορός, παιχνίδια…..

τσικν 1 τσικν 2 τσικν 3 τσικν 4 τσικν 5 τσικν 6

αλλά και….. facepainting ανάλογα με τη στολή που φορούσαμε και μπαλονοκατασκευές!!!

τσικν7 τσικν 8

Και φυσικά σαντουιτσάκια για το καλό και κεράσματα για το σπίτι – με αρκετή ηχορύπανση!!!

τσικν 9 τσικν 10

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη φίλη Μαριάννα Τάντου για το κέφι και την θετική της ενέργεια που μας χάρισε απλόχερα, ώστε να περάσουμε τρελοφανταστικά!!!!!

τσικν 11

Και του χρόνου με υγεία και πολλή πολλή χαρααααααααααααα!!!!!!

Καλωσήρθες Μάρτη!!!!

Πρώτη μέρα του Μαρτίου και ήρθε η ώρα, ως είθισται, να πλέξουμε τα Μαρτάκια μας με τη λευκή και τη κόκκινη κλωστή και φυσικά να τα φορέσουμε!!!

Μαρτιος 1

Στη συνέχεια κολλήσαμε εναλλάξ κόκκινα και άσπρα χαρτάκια πάνω στη λέξη του καινούργιου μήνα και ευχηθήκαμε να είναι καλός σε όλες του τις μέρες!!!

Μαρτιος 2 Μαρτιος 3

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ!!!!

1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων : “Ο Ρούλης ο Τροφούλης και η περιπέτεια του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής”… από την υποενότητα “Υγεία: Διατροφή – Αυτομέριμνα, Ασφάλεια” του 1ου θεματικού κύκλου “Ζω καλύτερα – Ευ ζην”

Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του νηπιαγωγείου :  2551039239 κατά τις ώρες 8.00 πμ -1.00 μμ

Η Προϊσταμένη

Τζιβάρα Κυριακή

οθόνης 2023 02 27 224148   οθόνης 2023 02 27 224108

4 Οκτωβρίου 2022 – Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων

4 Οκτωβρίου , τα ζωάκια όλα γιορτάζουν!!!! Κι εμείς ευχόμαστε να έχουν όλα μια πολύχρωμη και χαρούμενη ζωή!!!! Εμείς μπορούμε να τους την προσφέρουμε με την αγάπη μας και τη φροντίδα μας!!! Χαρακτηριστικό παραμύθι για τη μέρα αυτή είναι το…. “Ξουτ”, που πάντα με συγκινεί το ίδιο πολύ….

.jpg

Και αφού θέλουμε πολύχρωμη τη ζωή των ζώων , τα χεράκια μας έφτιαξαν χρωματιστά σκυλάκια, τα οποία κουβαλούν το μήνυμα : “Τους αξίζει μια ωραία ζωή!!”

ζωων 1ζωων 2ζωων 3ζωων 4ζωων 5

Η σωστή συμπεριφορά μας απέναντι στα ζώα είναι πολιτισμός….. !!!!!

ζωων 6

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (30/9/2022)

30/9/2022 – Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού κι εμείς γνωρίσαμε πολλά ομαδικά και ατομικά αθλήματα, συζητήσαμε γύρω από αυτά και διαβάσαμε  το παραμύθι “Η χελώνα και ο λαγός αλλιώς”, του οποίου το μήνυμα ήταν πως σημασία έχει η προσπάθεια και όχι η νίκη!!!!

. Ημερα Σχ.Αθλ. 1

Στη συνέχεια αγωνιστήκαμε στο τρέξιμο, με και χωρίς εμπόδια, και παίξαμε και bowling!!!

.ημ.σχ.αθλ.3 .ημερα σχ αθλ 4.ημ.σχ.αθλ.5.ημ.σχ.αθλ.7

.ημ.8

Και αφού αγωνιστήκαμε και το διασκεδάσαμε , πήραμε όλες κι όλοι μας το βραβείο μας!!!!

.ημερα 9 .ημ.10

Ο αθλητισμός μας ενώνει, μας διδάσκει τόσα πολλά….. Αθλούμε σώμα και πνεύμα λοιπόν με ευγενή άμιλλα!!!

.Ημε.σχ.αθλ.2

Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο μας!!!! (12/9/2022)

Έφτασε η μέρα που ανοίγουν τα σχολεία!!! Άγχος, αγωνία μα και λαχτάρα κάποιοι να επιστρέψουμε στο νηπιαγωγείο και κάποιοι να πάμε για πρώτη φορά!!!! Και κάπως έτσι ξεκινάμε τη νέα μας σχολική χρονιά, που ευχόμαστε να μας γεμίσει μόνο με όμορφα συναισθήματα, παιχνίδι και γνώσεις!!!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!! 1