ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΜΕ ΕΡΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ETWINING 2023-2024

Στην μικρή έκθεση που διοργάνωσε το νηπιαγωγείο μας, οι γονείς είχαν τη δυνατότητα να δουν τα εικαστικά έργα που δημιουργήθηκαν από τα παιδιά καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο πλαίσιο του etwinning έργου “From my window I see..volcanoes and the sea.. and from your window what do you see?”.

Στο τέλος της επίσκεψης κάθε γονέας κολλούσε σε ένα μεγάλο παράθυρο που είχαμε δημιουργήσει το δικό του παράθυρο στο οποίο είχε ζωγραφίσει το τι θα ήθελε να βλέπει από αυτό.

Ευχαριστούμε από καρδιάς όλους τους γονείς για την άψογη συνεργασία!

Μα πάνω απ’ όλα, θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους στο έργο!!!!

Βραβείο σε διαγωνισμό STEM και εκπαιδευτικής ρομποτικής

Δράση Φιλαναγνωσίας: 5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης από τις εκδόσεις Μεταίχμιο

Το 13ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης συμμετείχε στον 5ο Μαραθώνιο  Ανάγνωσης με θέμα “Η ζωή στο σχολείο”. Πρόκειται για ένα ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνουν κάθε χρόνο οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ με τη μορφή διαγωνισμού για τα παιδιά Νηπιαγωγείου.

Μεταίχμιο 3

Ξεκινώντας το πρόγραμμα επιλέξαμε μία τριάδα βιβλίων από τις δύο προτεινόμενες, τα οποία διαβάσαμε, επεξεργαστήκαμε και συμπληρώσαμε τα αντίστοιχα Φύλλα Εργασίας που λάβαμε, προκειμένου να μπούμε στην κλήρωση για να κερδίσουμε δώρα.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 15 140433

Όλα τα παιδιά έλαβαν ένα αναμνηστικό συμμετοχής.

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δωρεά υλικών από το ίδρυμα Βασιλείου Γ. Μελά για την Προσχολική Αγωγή

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 15 135532

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε παιδαγωγικό υλικό από το ίδρυμα Βασιλείου Γ. Μελά για την Προσχολική Αγωγή. Κάθε χρόνο το ίδρυμα απευθύνει πρόσκληση στα νηπιαγωγεία όλης της χώρας να αιτηθούν υλικά απαραίτητα για τη λειτουργία τους.

Η αίτησή μας εγκρίθηκε και παραλάβαμε έναν μεγάλο αριθμό παιδαγωγικού υλικού.

eTwinning project 2023-2024: Δραστηριότητα Μαΐου με εργαλεία AI

Στο πλαίσιο της δραστηριότητας Μαΐου του eTwinning έργου “From my window I see..volcanoes and the sea.. and from your window what do you see?”, καλέσαμε τα παιδιά να φανταστούν τι θα ήθελαν να δουν έξω από το παράθυρο της τάξης τους. Με τη χρήση κατάλληλων για την προσχολική εκπαίδευση εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης (AI), αποτυπώθηκαν σε εικόνες τα φανταστικά τοπία που περιέγραψαν τα ίδια τα παιδιά.

eTwinning project 2023-2024: Δραστηριότητες Απριλίου

Οι δραστηριότητες για τον μήνα Απρίλιο του eTwinning έργου From my window I see..volcanoes and the sea.. and from your window what do you see?”, αφορούσαν την Άνοιξη και τα λουλούδια που βλέπουμε έξω από το παράθυρό μας. Στο πλαίσιο αυτό τα παιδιά  αποτύπωσαν εικαστικά με διάφορους τρόπους ανοιξιάτικα λουλούδια.

Στο βίντεο που ακολουθεί περιέχονται οι δραστηριότητες του Νηπιαγωγείου μας.

eTwinning project 2023-2024: Δραστηριότητες Μαρτίου

Οι δραστηριότητες για τον μήνα Μάρτιο του eTwinning έργου “From my window I see..volcanoes and the sea.. and from your window what do you see?”, αφορούσαν τις ανάγκες και τα δικαιώματα των αδέσποτων ζώων που βλέπουμε έξω από το παράθυρό μας. Στο πλαίσιο αυτό τα παιδιά δημιούργησαν αφίσα για την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων και αποτύπωσαν εικαστικά με διάφορους τρόπους ότι αφορά αδέσποτα ζώα.

Στο βίντεο που ακολουθεί περιέχονται οι δραστηριότητες του Νηπιαγωγείου μας.