12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

Τελευταία νέα

Αγιασμός Σεπτέμβριος 2024

2024-09-10

Πρόσκληση Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε στον Αγιασμό για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024-2025 που θα τελεστεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 09:30  στην αυλή του Σχολείου μας. Μετά τον Αγιασμό Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Δράσεις στο μάθημα των Γερμανικών

2024-06-13

Κατά τη βιωματική μάθηση της γλώσσας των Γερμανικών, οι μαθητές γνώρισαν όχι μόνο την χώρα και τις πόλεις αλλά και τα μουσεία, τα σχολεία, τα πανεπιστήμια, τα πάρκα, τα φαγητά και τα πιο γνωστά γλυκα Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Παγκόσμιο μουσικό βίντεο ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112

2024-06-11

Το πρώτο παγκόσμιο μουσικό βίντεο ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112 είναι έτοιμο και οι μαθητές της Α΄ & Β΄ τάξης του 12ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου είναι κομμάτι του. Είμαστε πολύ χαρούμενοι και περήφανοι που συμμετείχαμε σε αυτή Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Συμμετοχή σε Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό

2024-06-11

Το έργο μας με τίτλο: "Ηρακλής, Ο Ιδρυτής των Ολυμπιακών Αγώνων" συμμετείχε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης "Bravo Schools 2024" ως συνεργατικό έργο etwinning  και τόσο οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί, αλλά Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αξιολόγηση προγράμματος eTwinning από τους μαθητές της Β’ τάξης

2024-06-11

Οι μαθητές του 12ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου ήταν στην ευχάριστη θέση να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις του τελικού ερωτηματολογίου για το πρόγραμμα που συμμετείχαν. Σας ευχαριστούμε για το όμορφο ταξίδι γνώσης που είχαμε!!! Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

eTwinning: Ηρακλής, ο ιδρυτής των Ολυμπιακών Αγώνων! Δράση συνεργασίας και αλληλεπίδρασης.

2024-06-11

Σήμερα είχαμε τη χαρά να αλληλεπιδράσουμε με τους μαθητές του νηπιαγωγείου της Σερβίας και να παίξουμε μαζί το πολύ ωραίο επιτραπέζιο παιχνίδι μας, που προέκυψε από το ταξίδι γνώσης του etwinning project μας, με τίτλο: Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στην έκθεση του Ρόδιου σκιτσογράφου Βαγγέλη Παυλίδη

2024-05-30

Την Τρίτη 21 Μαΐου η Ε΄ τάξη επισκέφτηκε το Κατάλυμα της Γαλλίας στην Παλιά Πόλη, όπου στεγάζεται η έκθεση πρωτότυπων σκίτσων του γνωστού Ρόδιου σκιτσογράφου Βαγγέλη Παυλίδη. Η έκθεση είναι αφιερωμένη στην εικονογράφηση του πολύ Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αναπαράσταση των Ολυμπιακών Αγώνων στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου!

2024-04-26

Ένα ιδιαίτερο Ολυμπιακό καλωσόρισμα από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας. Μία ταπεινή γιορτή, η γιορτή του ευρωπαϊκού προγράμματος etwinning «Ηρακλής, ο ιδρυτής των Ολυμπιακών Αγώνων» για να μας αποδείξει Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Πασχαλινό «κυνήγι αυγών»!!!

2024-04-24