Η μέλισσα ρομποτακι BEEBOT κάνει το μάθημα μας διασκέδαση!!
Διαβάστε περισσότερα >>ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΠΡΟΑΥΛΙΟ
Ο Δημήτρης μου χάρισε αυτό το βιβλίο και προσπάθησα να μην τον απογοητεύσω! Έτσι την επόμενη χρονιά το σχολείο μας θα υποδεχτεί τον...
Διαβάστε περισσότερα >>ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΉΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗ WWF
Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στον διαγωνισμό ζωγραφικής του περιοδικού Σχεδία σε συνεργασία με τη WWF με θέμα το “Σπίτι”. Δεν κερδίσαμε το πρώτο βραβείο...
Διαβάστε περισσότερα >>ΙΔΡΥΜΑ Β.ΜΕΛΛΑ
Το Ίδρυμα Β.Μελλά για ακόμη μια φορά ανταποκρίθηκε στην έκκληση μας και μας δώρισε παιδαγωγικό υλικό, αναλώσιμα και βιβλία. Μεγάλη χαρά για τους μικρούς μαθητές...
Διαβάστε περισσότερα >>ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 2023
Η Αρχιμουσικός κα. Γλυκερία Μωραϊτάκη και η Φιλαρμονική του δήμου Κορινθίων ανταποκρίθηκαν και φέτος στην πρόσκλησή μας να πλαισιώσουν την Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας και γέμισαν...
Διαβάστε περισσότερα >>“Ζωγραφίζοντας σχολικά κτίρια” -Urban Act
Η ανταπόκριση της Urban Act στην παράκληση του 11ου Νηπιαγωγείου να αναμορφώσει τον εξωτερικό μας χώρο ήταν άμεση και το αποτέλεσμα θεαματικό! Ευχαριστούμε θερμά τον...
Διαβάστε περισσότερα >>ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ
Τα “Βιβλία σε ρόδες” ήρθαν και πάλι στο σχολείο μας! Το θέμα μας αυτή τη φορά είναι τα “Συναισθήματα”. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και προσπάθησαν να...
Διαβάστε περισσότερα >>Εργαστήρια Δεξιοτήτων σχολ.έτος 2022-2023:Ζω καλύτερα-Ευ ζην. Υποθεματική: Οδική ασφάλεια «Ο φίλος μας ο ποδηλατάκιας»
Ξεκινήσαμε το πρόγραμμα γνωρίζοντας στα παιδιά τα μέσα μεταφοράς. Είδαμε φωτογραφίες από μέσα μεταφοράς και κάναμε ομαδοποιήσεις σε αυτά που κινούνται στην ξηρά, στην θάλασσα...
Διαβάστε περισσότερα >>Εργαστήρια Δεξιοτήτων Σχολ.Έτος: 2022-2023 Ενδιαφέρομαι και ενεργώ-Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη Υποθεματική: Ανθρώπινα δικαιώματα
«Το Δικαίωμα στην Εκπαίδευση: Ένα σχολείο για όλα τα παιδιά.» Αρχικά γνωρίσαμε παιδιά από διάφορες χώρες. Είδαμε τις φωτογραφίες τους και βρήκαμε τις χώρες...
Διαβάστε περισσότερα >>Σχέδιο δράσης αξιολόγησης σχολικής μονάδας σχολ.έτος 2022-2023:«Συμμετοχή στον 4ο Μαραθώνιο ανάγνωσης των εκδόσεων Μεταίχμιο: «Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της»
4ος Μαραθώνιος ανάγνωσης των εκδόσεων Μεταίχμιο: «Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της» Αρχικά τα παιδιά ενημερώθηκαν από το διαδίκτυο...
Διαβάστε περισσότερα >>