Ψηφιακό Μουσείο «Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»

«Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιάτιστας σε συνεργασία με το Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο Μουτταγιάκας Λεμεσού συμμετείχαν στον διαγωνισμό: «Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» στις εξής κατηγορίες :

• Project με τη δημιουργία συνεργατικού ψηφιακού μουσείου από τις Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις των σχολείων με τίτλο «Τιμή σ’ αυτούς που μας χάρισαν τη Λευτεριά !» και θεματικές ενότητες:
  1. Η Σιάτιστα στην Εθνική Παλιγγενεσία του 1821
  2. Ιστορικά Πρόσωπα και Γεγονότα της Επανάστασης μέσα από τα Ενθυμήματα του Νικολάου Κασομούλη
  3. Η Κύπρος στην Εθνική Παλιγγενεσία του 1821
  4. Αφιέρωμα στους εννέα απαγχονισθέντες ήρωες της ΕΟΚΑ που βρίσκονται θαμμένοι στα φυλακισμένα μνήματα
  • Τραγούδι από τους μαθητές των Β΄ τάξεων των δύο σχολείων «Νυφούλα της Μεσογείου»
  • Σποτ παρουσίασης του τραγουδιού σε βίντεο με τη συμμετοχή των μαθητών και των δύο σχολείων

Με τις παραπάνω συμμετοχές τα δύο σχολεία απέσπασαν τα τρία πρώτα βραβεία  του διαγωνισμού.

Συγχαίρουμε τους μαθητές των δύο σχολείων που εργάστηκαν με ζήλο και υπευθυνότητα, τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Μουτταγιάκας Κύπρου για την άψογη συνεργασία και τους γονείς των παιδιών του σχολείου μας που μας συνέδραμαν σε όλες τις παραπάνω δράσεις μας.
Ψηφιακό Μουσείο (Πατήστε στην εικόνα για να περιηγηθείτε στις αίθουσες του μουσείου)

Ψηιακό Μουσείο