Αρχική » 2019

Αρχείο έτους 2019

GCompris Εκπαιδευτικό ελεύθερο λογισμικό

Για κατέβασμα εδώ .

Το GCompris είναι μια σουίτα δημιουργικού εκπαιδευτικού λογισμικού που ανήκει στα συστήματα καθοδήγησης και διδασκαλίας. Διαθέτει διάφορες δραστηριότητες τόσο κλειστού τύπου όσο και άλλες όπως οι δημιουργικές οπτικοποιήσεις, που είναι κατάλληλες για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών. Η εκπαιδευτική σουίτα GCompris είναι κατάλληλη για την ειδική αγωγή καθώς περιλαμβάνει δραστηριότητες για την εισαγωγή και ανάπτυξη δεξιοτήτων στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών, την άλγεβρα, την επιστήμη, την ανάγνωση  και όλα αυτά με παιγνιώδη τρόπο. Παρέχει επίσης ορισμένα παιχνίδια όπως το σκάκι και το sudoku. Τρέχει σε όλα τα λειτουργικά συστήματα!!! Κατεβάστε το, εξερευνήστε το και ετοιμάστε μ-δραστηριότητες και μ-σενάρια!

“Η τέχνη στον κόσμο” demo πολυμεσικής εφαρμογής

“Η τέχνη στον κόσμο”

“Η τέχνη στον κόσμο” είναι ένα demo που συνοδεύεται από μια πρόταση ανάπτυξης για τη δημιουργία και την ενσωμάτωσή της στην ιστοσελίδα σχολείου, ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτήν τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι γονείς/κηδεμόνες τους.
Η πολυμεσική εφαρμογή έχει θέμα την τέχνη στον κόσμο για μια ολόπλευρη εκπαίδευση.  Διαθέτει διάφορες δραστηριότητες για παιδιά ηλικίας 10-12 ετών.
Βασικός της στόχος είναι να πληροφορηθούν οι μαθητές/τριες αλλά και οι γονείς/κηδεμόνες τους για τα μεγάλα έργα τέχνης που δημιουργήθηκαν στον παγκόσμιο χώρο από την προϊστορία έως σήμερα. Έτσι οι πολιτιστικές εκδηλώσεις που διοργανώνει το σχολείο να αποκτήσουν προσωπικό νόημα για τους μαθητές/τριες.

Παιχνίδι Ping-Pong στο Scratch

[scratch 261138]

Πρόκειται για ένα κλασικό online παιχνίδι πινγκ πονγκ για έναν χρήστη.
Είναι δημιουργημένο με το ελεύθερο προς χρήση λογισμικό
προγραμματισμού του web 2.0 Scratch.
Ο χρήστης συνηθίζει να χρησιμοποιεί το ποντίκι του υπολογιστή ή τον
διαδραστικό πίνακα και ασκεί τη λεπτή κινητικότητα, τη συγκέντρωση και την
προσοχή.
Ωστόσο οι μαθητές/τριες μπορούν να χρησιμοποιήσουν online το Scratch
για να δημιουργήσουν τις δικές τους διαδραστικές ιστορίες, κινούμενα
σχέδια και παιχνίδια. Στη διαδικασία μαθαίνουν να σκέφτονται δημιουργικά,
να πράττουν συστηματικά, να μαθαίνουν από τα λάθη τους και να συνεργάζονται
- απαραίτητες δεξιότητες για όλους/ες στη σημερινή κοινωνία.

Οι εκπαιδευτικοί ενσωματώνουν το Scratch σε πολλές διαφορετικές θεματικές
περιοχές και ομάδες ηλικιών.
Οκτώβριος 2024