Αρχική » ΤΠΕ – Για όλες τις τάξεις – Σχολικός Εκφοβισμός (Bullying) και Cyberbullying

ΤΠΕ – Για όλες τις τάξεις – Σχολικός Εκφοβισμός (Bullying) και Cyberbullying

Ο Σχολικός εκφοβισμός (Bullying) καθώς και η ηλεκτρονική του μορφή (Cyberbullying), έχουν λάβει στις μέρες μας εκρηκτικές διαστάσεις, με την ταχύτατη εξάπλωση των νέων τεχνολογιών στα νέα παιδιά. Η ευρύτατη και πολύωρη καθημερινή χρήση κινητών, τάμπλετ, φορητών και σταθερών Η/Υ από μαθητές, καθώς και η γρήγορη πρόσβαση τους μέσω του διαδικτύου σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και σε ηλεκτρονικά παιχνίδια, έχει βοηθήσει ώστε αυτά τα δύο φαινόμενα να έχουν λάβει μεγάλες διαστάσεις στην Ελληνική κοινωνία.

Παρακάτω είναι διαδικτυακά παραμύθια, ενημερωτικά βίντεο και διδακτικές ιστορίες. Το υλικό αυτό είναι κατάλληλο για όλες τις τάξεις και στοχεύει στο να μας εξηγήσει τι είναι σχολικός εκφοβισμός, πότε συμβαίνει και πώς μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά. Επίσης μας εξηγεί τι είναι cyberbullying και τους τρόπους που μπορούμε να το σταματήσουμε.

Ένα φίλος μονάχος…παραμύθι για  το bullying (κατάλληλο για Α-Γ τάξη)

Συναισθήματα: Το παιχνίδι με τα μήλα (κατάλληλο για όλες τις τάξεις)

Συναισθήματα: Το παιχνίδι με τις πατάτες (κατάλληλο για όλες τις τάξεις)

Το Αόρατο Αγόρι – Παιδικό Παραμύθι – Ελληνική Αφήγηση & Υπότιτλοι (κατάλληλο για όλες τις τάξεις)