Αρχική » ΤΠΕ – Γ – ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ – Προγραμματίζουμε παίζοντας μέσα από το Code.org: Μάθημα 2

ΤΠΕ – Γ – ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ – Προγραμματίζουμε παίζοντας μέσα από το Code.org: Μάθημα 2

Αγαπητά μου παιδιά,

Στην ιστοσελίδα Code.org υπάρχουν μαθήματα προγραμματισμού μέσα από παιχνίδι τα οποία έχουν σχεδιαστεί για μαθητές όλων των τάξεων του δημοτικού. Το μάθημα 2 είναι κατάλληλο για μαθητές των Γ – ΣΤ τάξεων οι οποίοι δεν είχαν ως τώρα προηγούμενη εμπειρία προγραμματισμού. Στο μάθημα αυτό οι μαθητές θα δημιουργήσουν προγράμματα για επίλυση προβλημάτων και να αναπτύξουν διαδραστικά παιχνίδια ή σενάρια που μπορούν να μοιράσουν.

Στις δραστηριότητες που θα κάνετε θα δείτε πως δουλεύουν οι:

• Δομή Ακολουθίας
  • Δομή Επανάληψης
  • Δομή Επιλογής (Συνθήκη)

Ασχοληθείτε με τις σειρές δραστηριοτήτων 3, 8, 13 και προσπαθήστε να τις φτάσετε όσο πιο μακρυά μπορείτε. Στο τέλος δοκιμάστε να φτιάξετε το δικό σας παιχνίδι με τη σειρά δραστηριοτήτων 17 .

Το μάθημα 2 βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο: Code.org Μάθημα 2

Αν έχετε απορίες ή για να μου πείτε το αποτέλεσμα των προσπαθειών σας στείλτε μου ένα μήνυμα μέσα στο eclass ή στο email: wonderer100@gmail.com.

Καλή επιτυχία!