Αρχική » ΤΠΕ – A – B ΤΑΞΕΙΣ – Προγραμματίζουμε παίζοντας μέσα από το Code.org: Μάθημα 1

ΤΠΕ – A – B ΤΑΞΕΙΣ – Προγραμματίζουμε παίζοντας μέσα από το Code.org: Μάθημα 1

Αγαπητά μου παιδιά,

Στην ιστοσελίδα Code.org υπάρχουν μαθήματα προγραμματισμού μέσα από παιχνίδι τα οποία έχουν σχεδιαστεί για μαθητές όλων των τάξεων του δημοτικού. Το Μάθημα 1 σχεδιάστηκε για να επιτρέψει σε νεαρούς αναγνώστες να δημιουργήσουν προγράμματα για τον υπολογιστή τα οποία τους βοηθούν να μάθουν να συνεργάζονται με άλλους, να αναπτύσσουν δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, και να επιμείνουν σε δύσκολες εργασίες. Στο τέλος του μαθήματος, οι μαθητές δημιουργούν το απόλυτα δικό τους παιχνίδι ή σενάριο το οποίο μπορούν να μοιραστούν.

Στις δραστηριότητες που θα κάνετε θα δείτε πως δουλεύουν οι:

• Δομή Ακολουθίας (Σειρές δραστηριοτήτων 4 και 7)
  • Δομή Επανάληψης (Σειρές δραστηριοτήτων 13 και 14)
  • Δομή Επιλογής (Συνθήκη) (Σειρά δραστηριοτήτων 16)

Ασχοληθείτε με τις σειρές δραστηριοτήτων 4 ή 7 και 13 ή 14 και προσπαθήστε να τις φτάσετε όσο πιο μακρυά μπορείτε. Στο τέλος δοκιμάστε να φτιάξετε το δικό σας παιχνίδι με τη σειρά δραστηριοτήτων 16.

Το μάθημα 1 βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο: Code.org Μάθημα 1

Αν έχετε απορίες ή για να μου πείτε το αποτέλεσμα των προσπαθειών σας αφήστε ένα μήνυμα στον πίνακα Εβδομάκια και Οκτάκια ή με την βοήθεια των γονέων σας στείλτε μου ένα μήνυμα μέσα στο eclass ή στο email: wonderer100@gmail.com.

Καλή επιτυχία!