Software

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ

• OpenOffice, για δημιουργία εγγράφων, παρουσιάσεων, επεξεργασία στατιστικών δεδομένων κ.τ.λ.

• Libreoffice, αναπτυσσόμενη σουΐτα με επεξεργαστή κειμένων, υπολογιστικά φύλλα, εφαρμογή παρουσίασης κ.τ.λ.

• PrimoPDF, ή FoxitReader για ανάγνωση και δημιουργία αρχείων PDF.

• 7 zip, για συμπίεση/αποσυμπίεση αρχείων και φακέλων.

• Προστασία από τις απειλές ( Anti-virus – Anti-malware ): Avast ή AVG

• Επεξεργασία εικόνας και φωτογραφιών με Photoscape ή Gimp ή IrfanView

• Αναπαραγωγή, μετατροπή ή επεξεργασία ήχου, video και ταινιών με: Audacity, VLC media player , Format Factory

• “Κάψτε” τα CD και DVD με CDBurnerXP ή ImgBurn .

• Screenr: καταγράψτε σε βίντεο (με ήχο ή χωρίς) τις ενέργειές σας στην οθόνη του Η/Υ , χωρίς να εγκαταστήσετε κανένα Πρόγραμμα. Απλά συνδέεστε με το λογαριασμό σας στο Google, στο FaceBook , κ.τ.λ.

• Screencast-o-matic: είτε online είτε με τη δωρεάν εφαρμογή, μπορείτε να καταγράψετε σε βίντεο ο,τιδήποτε συμβαίνει στην οθόνη σας!

• EclipseCrossword: δημιουργείστε με εύκολο τρόπο σταυρόλεξα για κάθε μάθημα ή θέμα !

• Google Drive: ιστότοπος που φιλοξενεί τα Έγγραφα Google. Δημιουργείστε, συνεργαστείτε, αποθηκεύστε με ασφάλεια έχοντας πρόσβαση από οποιοδήποτε υπολογιστή με πρόσβαση στο διαδίκτυο.

• Microsoft Sky Drive: αποθηκεύστε τα αρχεία σας, εργαστείτε με άλλους ταυτόχρονα σε έγγραφα Microsoft Office έχοντας πρόσβαση από οποιοδήποτε υπολογιστή με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Δείτε ένα σχετικό βίντεο για τις εφαρμογές Office Web Apps (επιλέξτε Ελληνικούς υπότιτλους).

• Prezi: μια εξαιρετική εφαρμογή για δημιουργία παρουσιάσεων online. Η οπτικοποίηση των πληροφοριών θεωρείται από πολλούς ανώτερη του PowerPoint. Δωρεάν για εκπαιδευτικούς και μαθητές με 500 MB χώρο αποθήκευσης και ιδιωτικές (private) παρουσιάσεις.

• Glogster: Δημιουργείστε δωρεάν υπέροχες ψηφιακές αφίσες ! Συνδεθείτε με το λογαριασμό σας στο FaceBook !

• Surveymonkey:  δωρεάν διαδικτυακή υπηρεσία για δημιουργία ερευνών και δημοσκοπήσεων. Συνδεθείτε με το λογαριασμό σας στο FaceBook ή στο Google!

Ο Δικτυακός τόπος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου για τους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων. Επικοινωνείστε με τους συμμαθητές και τους δασκάλους σας. Οργανώστε τις προσωπικές σας πληροφορίες. Ανταλλάξτε απόψεις και συνεργαστείτε με άλλους μαθητές.

Αξιόπιστοι ιστότοποι με πολλά δωρεάν προγράμματα :