Η συνέντευξη της κ. Έλσας

Έλσα στ΄τάξη

Να πασχίζεις δύο χρόνια για την τάξη σου και αυτή να δείχνει την προτίμησή της για το … “νιάτο” του σχολείου ! Δεν είναι… “κρίμα κι άδικο κι αμάρτημα μεγάλο” ; Μία συνέντευξη της κ. Έλσας, που είναι η “αδυναμία” των τελειοφοίτων του σχολείου μας. Συνέντευξη με την κ Έλσα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Τα αστέρια μας παρουσιάζουν τη Σουηδία

Stockholm view - Explore

Σαν να μας ήρθε ο άνεμος του Frozen! Η … “σουηδική τετράδα” της τάξης μας ταξιδεύει στην παγωμένη χώρα του Βορρά!

“Stockholm view – Explore” από Miradortigre διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα αστέρια μας παρουσιάζουν τη Σουηδία

Αλβανία: ο άγνωστος γείτονάς μας

Muzeu Arkeologjike Tirane

“Muzeu Arkeologjike Tirane” από OdettMelody διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-4.0

Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει ιστορίες για την γειτονική μας Αλβανία από συμμαθητές ή φίλους που κατάγονται από κει ; Κι όμως, τόσο λίγα ξέρουμε για μια χώρα που απέχει μόλις ελάχιστα χιλιόμετρα ! Τα μαθητούδια μας ανέλαβαν να μας την γνωρίσουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αλβανία: ο άγνωστος γείτονάς μας

Γερμανία: μια γοητευτική γνωστή/ άγνωστη χώρα

Berlin Dome

“Berlin Dome” από valePerzolla διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nd-2.0

Ποιος δεν έχει τραγουδήσει το “Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν” ; Για να μη θυμηθούμε και τα παλαιότερα τραγούδια της ξενιτιάς, που όλο και … “φλέρταραν” με τη Γερμανία. Ώρα να την προσεγγίσουμε με τα μάτια των μαθητριών μας!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γερμανία: μια γοητευτική γνωστή/ άγνωστη χώρα

Γεωργία: όπως λέμε… “monanieba” ;

monanieba Γεωργία: η αρχαία Κολχίδα , όπου βρέθηκε το χρυσόμαλλο δέρας. Η χώρα με τα υπέροχα κρασιά. Κυρίως , όμως, ο τόπος που “γέννησε” το κινηματογραφικό αριστούργημα “μετάνοια”  (monanieba) , το οποίο αποτελεί το αγαπημένο φιλμ του δασκάλου σας! Για ρίξτε μια ματιά στην εργασία των παιδιών!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεωργία: όπως λέμε… “monanieba” ;

Γερμανία – Πενταπλάτανος : σημειώσατε 2 !

1083677 germanikes polis 680Θυμάστε το παλιό τραγούδι του Στελάρα -ένας είναι ο Στελάρας- για το “τρένο Γερμανίας – Αθηνών” ; Ε, ξεπερασμένο πια, θα σκεφτείτε. Στο κάτω-κάτω, οι σύγχρονοι μετανάστες μας ταξιδεύουν με αεροπλάνο και όχι με τρένο! Δυστυχώς, όμως, εξακολουθούν να μεταναστεύουν… Το καλό είναι ότι βρίσκουν τον νοσταλγικό δρόμο της επιστροφής, όση γοητεία κι αν ασκεί πάνω τους η γη των συστηματικών Φρίτσηδων! Ας δούμε πώς μας περιγράφουν τις εντυπώσεις τους δύο κυρίες από τις οποίες πήραμε συνέντευξη!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γερμανία – Πενταπλάτανος : σημειώσατε 2 !

Τι θα λέγατε για μια βολτίτσα στη γειτονική Αλβανία;

ΑλβανίαΤα τελευταία χρόνια όλο και αυξάνεται η τουριστική κίνηση από την πατρίδα μας προς την Αλβανία! Ξέρετε γιατί; Μάλλον πιστεύουμε πάααρα πολύ στο μάτι ( ! ) και μάλιστα στο … μπλε! Ε , λοιπόν: η Αλβανία διαθέτει το πιο μεγάλο μπλε μάτι που έχετε δει! Ρίξτε μια ματιά – έτσι , για το μάτι ! Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι θα λέγατε για μια βολτίτσα στη γειτονική Αλβανία;

Περπατάνε ίσια οι καμήλες στη Σουηδία; Οι σαύρες ;

Σουηδία 1Κάποτε ρώτησαν την καμήλα: “Προτιμάς την ανηφόρα ή την κατηφόρα ; ” Κι αυτή απάντησε: “Χάθηκε το ίσωμα ; ” Μάλλον δεν θα μπορούσε να βρει ίσωμα η καημένη η καμήλα στη χώρα του ΙΚΕΑ ! Η κ. Κανίδου μάς περιγράφει ένα καταπληκτικό σουηδικό κράτος πρόνοιας , οργανωμένο όμως από ανθρώπους που αποφεύγουν τις ζεστές ανθρώπινες σχέσεις. Το αντίθετο από τους Έλληνες, δηλαδή… Άρα , ούτε στην Ελλάδα θα έβρισκε ίσωμα ( το αρχαιοελληνικό “μέτρο” ) η καμήλα! Όσο για τη χώρα των Βίκινγκς, όπως θα δείτε στη συνέντευξη, μόνο οι … σαύρες τα κατάφεραν !

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περπατάνε ίσια οι καμήλες στη Σουηδία; Οι σαύρες ;

Sakartvelo είπατε ; Τι είν’ τούτο πάλι ; Εννοείτε , μήπως, την “Κολχίδα” ;

Σάββατο , 11-11-2023

“Θα πάμε στην Ευρώπη” !

Τιφλίδα ΓεωργίαΘα συμφωνήσετε μαζί μου , νομίζω, αν σας πω ότι με την παραπάνω φράση εννοούμε ότι θα πάμε στη Δυτική Ευρώπη, την κληρονόμο του καθολικισμού, του προτεσταντισμού και του καπιταλισμού που οι προτεστάντες δημιούργησαν. Εντυπωσιαζόμαστε με τα αναμφισβήτητα επιτεύγματά της και … ως αυθεντικοί “ευρωλιγούρηδες” (που θα έλεγε ο Ζουράρις) περιφρονούμε την γειτονιά μας, κοντινή (βαλκανική) και ευρύτερη (ανατολική). Πέντε εκτάκια( Χρήστος Μ., Αθανάσιος, Γιάννης, Σάββας, Βασίλης), όμως, βάλθηκαν να αναδείξουν μια “γνωστή μας άγνωστη”, την πατρίδα της Αγίας Νίνας, τη Γεωργία! Ποια είναι η Αγ. Νίνα , είπατε ; Χμμμ… Τέλος πάντων, μιλάμε για την πατρίδα της Τάμτα – συνεννοηθήκαμε τώρα ;;; Για πρώτη γεύση, μας έστειλαν τη συνέντευξή τους από την κα. Ζάννα Βασιλειάδου, μητέρα του Βασίλη, που μας ήρθε από την αρχαία χώρα του “Χρυσόμαλλου Δέρατος” !

“Tbilisi” από vadim.klochko διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-2.0

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Sakartvelo είπατε ; Τι είν’ τούτο πάλι ; Εννοείτε , μήπως, την “Κολχίδα” ;

Περιγραφές κτισμάτων

Τετάρτη 25/10/2023

Ρολόι

Τα 17 λεπιδόπτερά μας έμαθαν να περιγράφουν κτίσματα. Παιδεύτηκαν λίγο , αλλά… να τα αριστουργήματά τους:

Ροτόντα , Ματρακούλιας

Ο ΠΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ, Θεοδοσία

ΜΗΤΡΌΠΟΛΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ , Χρυσή Σάλα

Αντώνης, το Πολυκέντρο (του Εμίν Μπέη)

Ακρόπολη, Ανθή & Κασσιανή

I.N. Αγ. Αθανασίου , Γιάννης & Αθανάσιος

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιγραφές κτισμάτων