Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του μαθήματος της Γερμανικής Γλώσσας έχουμε σχεδιάσει τη υλοποίηση ενός εκπαιδευτικού προγράμματος σε συνεργασία με το Goethe Institut Athen. Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Αρ. Πρωτ. Φ.1/ΝΤ/39858-ΙΕΠ/139543/Δ7/5-12-23), έχει τίτλο «Μυστήριο στο Ντίσελντορφ: Τι συνέβη στην κυρία Κάτριν;» και εντάσσεται στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος του Goethe Institut «Νέοι ορίζοντες με τα Γερμανικά».

Πρόκειται για ένα διαδραστικό, βιωματικό εργαστήριο με τη μορφή escape room, στο οποίο οι μαθητές/μαθήτριες θα γνωρίσουν μέσα από μία σειρά γρίφων την καθημερινότητα μιας επιστήμονα, θα μάθουν νέες λέξεις στα Γερμανικά και θα επιλύσουν ένα μυστήριο που εξελίσσεται στην πόλη τού Ντίσελντορφ με πρωταγωνίστρια τη νευροεπιστήμονα κ. Katrin. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη γερμανική γλώσσα μέσα από τις διαφορετικές διασκεδαστικές δραστηριότητες ενός παιχνιδιού, να καλλιεργήσουν τόσο τις γλωσσικές τους δεξιότητες όσο και δεξιότητες συνεργασίας και επίλυσης προβλημάτων, να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους, και να αποκτήσουν επιπλέον κίνητρο στην εκμάθηση της ξένης γλώσσας.