Εβδομάδα του Κώδικα Νο1 (10-18/10/2015) και Νο2 (7-13/12/2015)

Η τάξη μας φέτος συμμετείχε σε δύο εκπαιδευτικές δράσεις με θέμα τον Προγραμματισμό. Η πρώτη με το όνομα “Coding is Fun!!!” έγινε στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα (τον Οκτώβριο) ενώ η δεύτερη έγινε στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ώρας Κώδικα (τον Δεκέμβριο).

Πιο συγκεκριμένα, οι δράσεις αυτές αποσκοπούσαν να φέρουν τους μαθητές σε επαφή με τον Προγραμματισμό μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες.

Η πρώτη γνωριμία έγινε με με το Cody-Roby, ένα παιχνίδι εισαγωγής στον Προγραμματισμό χωρίς υπολογιστή με εντολές κίνησης στο χώρο.

Οι επόμενες δραστηριότητες έγιναν με τα εργαλεία που μας παρέχει η ιστοσελίδα code.org  και το Εργαστήρι Παιχνιδιού, η κλασσική έκδοση. Οι μαθητές μέσα από 10 δραστηριότητες (παζλ) διαβαθμισμένης δυσκολίας και επεξηγηματικά video μαθαίνουν να χρησιμοποιούν κώδικα με “τουβλάκια” ώστε να κινήσουν τον ήρωα ενός παιχνιδιού στο χώρο.

Στο τελευταίο στάδιο καλούνται να δημιουργήσουν το δικό τους παιχνίδι, πράγμα που τους βάζει στη διαδικασία:

α. να δημιουργήσουν δικό τους σενάριο δράσης

β. να χρησιμοποιήσουν ό,τι έμαθαν στις προηγούμενες δραστηρότητες προκειμένου να κάνουν τον ήρωά ή τους ήρωές τους να κινηθούν στο χώρο

γ. να συνεργαστούν μεταξύ τους ώστε να βρουν τον πιο αποτελεσματικότρόπο να λειτουργήσει το παιχνίδι τους

δ. να βρουν τα λάθη τους και να τα διορθώσουν

Ο ρόλος της δασκάλας σε όλη τη διαδικασία ήταν βοηθητικός, παρωθητικός και εμψυχωτικός

Την εβδομάδα του Δεκεμβρίου οι μαθητές ασχολήθηκαν με το Στούντιο Παιχνιδιού (Play Lab) του code.org χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά την πλατφόρμα του minecraft και του star wars

Απολαύστε τα παιχνίδια που δημιούργησαν και παίξτε μαζί τους κάνοντας κλικ στις παρακάτω εικόνες συνδέσμους:

New Picture (2)

Η μάχη στην πόλη

New Picture (3)

Πιάσε τη μάγισσα