Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικού και ηλεκτρονικού εκφοβισμού

Στο συγκεκριμένο βίντεο βλέπουμε ένα κορίτσι το οποίο βρίσκεται σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση λόγω του λεκτικού εκφοβισμού τον οποίο υφίσταται. Η σχολική επίδοση ενός παιδιού που εκφοβίζεται χειροτερεύει και είναι από τα πρώτα  σημάδια που θα πρέπει να πέσει στην αντίληψη του εκπαιδευτικού. Η επικοινωνία στην τάξη σίγουρα μεταβάλλεται και ένα παιδί που είναι ενεργό στην αίθουσα, αν κάποια στιγμή πάψει να συμμετέχει είναι ένα ακόμη σημάδι. Βέβαια αν δεν είναι καλός μαθητής δύσκολα θα γίνει αντιληπτό από τον εκπαιδευτικό, γιατί η αλλαγή θα είναι μικρή.

Η εξωτερική εμφάνιση θα αλλάξει, όπως είδαμε και στο βίντεο το κορίτσι σταμάτησε να τρώει. Η αλλαγή στο σωματότυπο μπορεί να πυροδοτήσει καμπανάκι. Είτε με την απώλεια βάρους, είτε με την αύξηση, επειδή κάποια άτομα κατευθύνονται στο φαγητό όταν στρεσάρονται ή αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις. Γενικά θα πρέπει οι εκπαιδευτικοί να παρατηρούν τα παιδιά που είναι μοναχικά και συνεσταλμένα γιατί αυτά είναι συνήθως τα εύκολα θύματα. Ένας καλός εκπαιδευτικός θα πρέπει να κερδίσει την εμπιστοσύνη των μαθητών, να είναι πολύ θετικός στην προσέγγιση και όχι αυστηρός ή απροσπέλαστος ώστε να έχουν το θάρρος τα παιδιά να κάνουν κάποια νύξη αν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα. Ανοιχτά μάτια και αγάπη για τα παιδιά είναι κάποια πολύ δυνατά χαρακτηριστικά.