ACTIONAID ΕΛΛΑΣ

Απρ 20246

Στα πλαίσια της συμμετοχής μας στη δράση ACTIONAID ΕΛΛΑΣ – Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΣΟΥ ,  το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε σε διαδικτυακές ενημερώσεις και υλικό του δικτύου , κατάλληλο και προσαρμοσμένο στην ηλικία τους. Η αφίσα που με κέφι δημιούργησαν τα παιδιά στάλθηκε και θα εκτεθεί μαζί με αφίσες άλλων σχολείων συμμετέχοντας παράλληλα και στο διαγωνισμό! Συνθημά μας ο 2ος στόχος από τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης . Εξάληψη της πείνας, μηδενική πείνα!! Έτσι λοιπόν γράψαμε στην αφίσα μας

”Η Γη μας κάνει το τραπέζι και είμαστε ΟΛΟΙ καλεσμένοι!”

20240405 214152

4η Απριλίου -Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Απρ 20244

Φέτος καθιερώθηκε πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας η 4η Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα η Ομάδα Παιδείας της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας την 4η Απριλίου 2024 και ώρα 9.00 ως 10.00, περίπου, πραγματοποίησε ανοικτή ενημερωτική τηλεσυνάντηση για όσα νηπιαγωγεία ενδιαφέρονταν (περίπου 200) στη διάρκεια της οποίας  παρουσιάστηκαν στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς οι βασικές διεκδικήσεις του φιλοζωικού κινήματος, τα δικαιώματα των ζώων και ιδέες για δραστηριότητες στα σχολεία. Συμμετείχε και το νηπιαγωγείο μας ! Το υλικό ήταν κατάλληλο για την ηλικία των παιδιών προσχολικής ηλικίας το οποίο και θα μας σταλεί τις επόμενες ημέρες για να το αξιοποιήσουμε σε δικό μας χρόνο!

Στη συνέχεια φτιάξαμε ”νόστιμες” ταϊστρες για τα πουλάκια!

ημερα φιλοζωικής τηλεδιάσκεψηΣτιγμιότυπο οθόνης 2024 04 06 182016

Αποκριάτικη γιορτή!

Μαρ 202415

Σήμερα φορέσαμε τις αποκριάτικες στολές μας και διασκεδάσαμε στο χώρο του σχολείου μας! Παραδοσιακοί χοροί, γαϊτανάκι, παιχνίδια αποκριάτικα είχαν την τιμητική τους! Ο μπουφές μας προσφορά των γονέων και τους ευχαριστούμε πολύ! Καλή Σαρακοστή!!!

collage1

από κάτω από: Γιορτές | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποκριάτικη γιορτή!

ΜΑΣΚΕΣ 2024!

Μαρ 20248

Οι μάσκες που φτιάξαμε φέτος ήταν εμπνευσμένες από διάσημους ζωγράφους!! Τα παιδιά διάλεξαν το καθένα τη δική του και την επιμελήθηκε σύμφωνα με το δικό του γούστο και έμπνευση!! Το αποτέλεσμα μοναδικό!!

αποκριες24

από κάτω από: Γιορτές, Κατασκευές | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΑΣΚΕΣ 2024!

Τσικνοπέμπτη 2024!

Μαρ 20247

Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της δ/ντριας του Δημοτικού Σχολείου Χαβαρίου και του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων αλλά και στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που υλοποιούμε φέτος στο νηπιαγωγείο μας με θέμα την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό , πήγαμε να τσικνίσουμε στον αύλειο χώρο του Δημοτικού τηρώντας το έθιμο! Σουβλάκια, χοροί , τραγούδια και πολύ κέφι! Τα παιδιά διασκέδασαν όλα μαζί , χόρεψαν νιώθοντας οικεία στο περιβάλλον!

20240307 111449 1

από κάτω από: Γιορτές, δράσεις, σχέδιο δράσης | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσικνοπέμπτη 2024!

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ!

Μαρ 20246

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό συμμετείχαν οι μαθητές του νηπιαγωγείου Χαβαρίου στην όμορφη δράση κατά του σχολικού εκφοβισμού!! Ευχαριστούμε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων για την πανελλήνια δράση του Δ.Σ.Σ.Δ. “Σπάμε την σιωπή , ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία” Υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

σπάσε τη σιωπή σπάσε τη σιωπή2

από κάτω από: δράσεις, παγκόσμιες ημέρες | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ!

Επίσκεψη οδοντίατρου!

Μαρ 20246

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ν.Μ.Αμαλιάδας για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των παιδιών για τη στοματική τους υγιεινή , μας επισκέφθηκε σήμερα ο οδοντίατρος κος Σδούγας. Το υλικό που προβλήθηκε στα παιδιά ήταν κατάλληλο για την ηλικία τους και τα παιδιά κατάλαβαν πως όλοι μπορούμε να έχουμε ένα όμορφο χαμόγελο!

20240306 09220920240306 092157

από κάτω από: δράσεις | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη οδοντίατρου!

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ!

5 children clipart

Εγγραφές από 1/3/2024 έως 20/3/2024

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Λήψη αρχείου

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΘΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ!

Διάχυση της νέας γνώσης στα παιδιά της Α’ Δημοτικού!

Φεβ 202429

Ολοκληρώνοντας στα εργαστήρια δεξιοτήτων τη θεματική μας για το σεισμό θελήσαμε να μοιραστούμε τη νέα γνώση με τους φίλους μας στο Δημοτικό! Έτσι φτιάξαμε ενημερωτικά φυλλάδια που περιείχαν τα χρήσιμα τηλέφωνα που πρέπει να γνωρίζουμε, τα βήματα που ακολουθούμε σε περίπτωση σεισμού καθώς και τι πρέπει να περιλαμβάνει το βαλιτσάκι του σεισμού! Σήμερα μας δόθηκε η ευκαιρία να τους τα μοιράσουμε εντάσσοντας τη δράση μας στο σχέδιο δράσης που υλοποιούμε φέτος στο νηπιαγωγείο μας με θέμα την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό!

20240229 110935 20240229 111005

από κάτω από: δράσεις, εργαστήρια δεξιοτήτων, σχέδιο δράσης | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάχυση της νέας γνώσης στα παιδιά της Α’ Δημοτικού!

Παρακολούθηση παράστασης Καραγκιόζη στο Δημοτικό!

Φεβ 202429

Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της δ/ντριας του Δημοτικού Σχολείου Χαβαρίου , και στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που υλοποιούμε φέτος στο νηπιαγωγείο μας σχετικά με την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό, παρακολουθήσαμε παράσταση Καραγκιόζη στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του Δημοτικού μαζί με τους μαθητές μεγαλύτερων τάξεων.

20240229 100749

από κάτω από: δράσεις | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρακολούθηση παράστασης Καραγκιόζη στο Δημοτικό!
« Παλιότερα άρθρα