Δημιουργίες και Δραστηριότητες

Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ: Οι μαθητές προτείνουν…

Κάθε χρόνο, στις 3 Δεκεμβρίου, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση και την προώθηση των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία. Η φετινή επέτειος αποτελεί μια ευκαιρία να εστιάσουμε την προσοχή μας στην ανάγκη να δημιουργήσουμε ένα πιο φιλικό προς τα άτομα με αναπηρία περιβάλλον.

Ένας από τους βασικούς στόχους αυτής της ημέρας είναι να ευαισθητοποιήσει το κοινό σχετικά με τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία, και να προωθήσει την ισότητα των ευκαιριών για όλους. Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε ότι η αναπηρία δεν πρέπει να αποτελεί εμπόδιο στην πλήρη και ενεργή συμμετοχή όλων των πολιτών στην κοινωνία.

Μια από τις κύριες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία είναι η έλλειψη πρόσβασης σε βασικές υπηρεσίες και ευκαιρίες. Σχολεία, χώροι εργασίας, μέσα μαζικής μεταφοράς και πολλά άλλα μέρη της καθημερινής ζωής μπορούν να αποτελούν πρόκληση για αυτά τα άτομα. Είναι, λοιπόν, ευθύνη μας ως κοινωνία να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον που να προωθεί την εύκολη πρόσβαση και τη συμμετοχή όλων μας.

Εκπαιδευτικά προγράμματα που εστιάζουν στην  κατανόηση των αναγκών των συμμαθητών μας με αναπηρία μπορούν να προάγουν τον σεβασμό και την αλληλεγγύη. Βασισμένοι σε αυτή την ιδέα, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας διενήργησαν κοινωνικό πείραμα εξετάζοντας πόσο εύκολη (ή δύσκολη) μπορεί να γίνει η μετακίνηση των μαθητών ΑμεΑ στους χώρους του σχολείου μας.

Τα ευρήματα που προέκυψαν από το κοινωνικό πείραμα, μας οδήγησαν να σκεφτούμε πως θα μπορούσαν οι χώροι του σχολείου μας, αλλά και κάθε δημόσιου χώρου και υπηρεσίας να γίνουν εύκολα προσβάσιμοι από όλους τους συνανθρώπων μας και ιδιαίτερα στους ανάπηρους συνανθρώπους μας που αντιμετωπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή.