Κατηγορίες
Αθλητικά Νέα

Μαχόμενος έπεσε ο Πήγασος

Τα τοπικά μπασκετικά νέα από τον Ηλία Σκαντζό

Η τοπική μας ομάδα, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλο περιορίζοντάς τον στους 10 πόντους. Ήδη από την αρχή φάνηκε πόσο σκληρά και συγκεντρωμένα θα έπαιζε ο Πήγασος. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κορίνθου αντέδρασε και βρίσκοντας λύση τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά πήρε “κεφάλι” στο σκορ και προηγήθηκε με 27-31 στην λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ακόμα πιο απολαυστικό. Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα έτοιμες να τα δώσουν όλα. Η τρίτη περίοδος, με σκορ 52-51 υπέρ του Πήγασου, ήταν χαρακτηριστική για την ένταση και το πάθος που έδειξαν αμφότερες οι ομάδες. Η τέταρτη όμως περίοδος αποδείχτηκε και η χειρότερη για την ομάδας μας. Οι βυσσινί μπήκαν πιο νωθρά και η ομάδα της Κορίνθου “πάτησε γκάζι” και έτσι προηγήθηκε νωρίς αφήνοντας πίσω τον αντίπαλο της. Οι λανθασμένες ατομικές επιλογές και η επιθετική κυριαρχία των αντιπάλων τους έδωσαν την νίκη με 66-79.

Με την ήττα αυτή ο Πήγασος συμπληρώνει την δεύτερη αγωνιστική με ισάριθμες ήττες έχοντας μπροστά του τον αγώνα με τον Α.Ο Αχαιας “Η ΓΑΛΗΝΗ”. Να σημειωθεί βέβαια και η καταπληκτική ατμόσφαιρα που επικράτησε στο γήπεδο. Οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας στάθηκαν επάξια στο πλευρό της, ενθαρρύνοντας την και δίνοντας της κίνητρο για την συνέχεια. Ήταν πραγματικά ένα μάθημα κερκίδας, μιας και παρόλη την ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα που επικρατούσε, δεν συνέβη τίποτα το επιλήψιμο το οποίο θα επιβάρυνε την θέση της ομάδας. Για αυτόν τον λόγο και μόνο θα πρέπει να δοθεί ένα μπράβο.

Θερμή παράκληση, οι φίλαθλοι να βρεθούν στο πλευρό της ομάδας στον επόμενο αγώνα.