Κατηγορίες
Αθλητικά Νέα

Ήττες στους σχολικούς αγώνες για το ποδόσφαιρο των αγοριών και το βόλεϊ των κοριτσιών

Του Ηλία Σκαντζού

Δεν τα κατάφεραν δυστυχώς οι ομάδες του σχολείου μας και έχασαν στον τελικό. Δύο παιχνίδια ξεχωριστά, έχοντας διαφορετικό βαθμό δυσκολίας και διαφορετικούς  παράγοντες αποτυχίας.

Η ομάδα του ποδοσφαίρου δεν τα κατάφερε κόντρα στο ΕΠΑΛ Τρίπολης και ηττήθηκε με 4-0 στο γήπεδο της Κάρτσοβας. Οι παίκτες του Άστρους δεν μπήκαν όσο δυνατά έπρεπε στο παιχνίδι με τους σαφώς καλύτερους ποιοτικά αντιπάλους να κυριαρχούν και να βάζουν το ένα γκολ μετά το άλλο στο πρώτο ημίχρονο. Η αμυντική λειτουργία δεν βοήθησε, ενώ οι ευκαιρίες για γκολ ήταν λίγες. Έτσι η ομάδα του ΓΕΛ Άστρους αποχαιρέτησε την διοργάνωση, χωρίς να καταφέρει να πάρει το πολυπόθητο τρόπαιο. Βέβαια παρά την ήττα τα χαμόγελα δεν έσβησαν, διότι είναι μια ομάδα με ποιότητα η οποία θα ενισχυθεί ακόμα περισσότερο την επόμενη χρονιά.

Το άλλο παιχνίδι για την ομάδα βόλεϊ του Άστρους κόντρα στο Γ ΓΕΛ Τρίπολης έληξε με 2-0 σε βάρος της ομάδας μας. Βέβαια να σημειωθεί ότι το σκορ των σετ δεν λέει πολλά. Τα κορίτσια σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού πάλεψαν για να πάρουν το αποτέλεσμα. Ειδικά το πρώτο σετ το ΓΕΛ Άστρους « το έχασε μέσα από τα χέρια του», διότι δεν κατάφερε να κρατήσει την μεγάλη διαφορά πόντων που είχε. Αυτό οφείλεται όμως και στην κακή διαιτησία που υπήρξε καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού έχοντας ως αντίκτυπο να αλλοιωθεί σημαντικά το αποτέλεσμα. Τα κορίτσια μας και στο δεύτερο σετ έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι φετινές πορείες των ομάδων μας που όλες έφτασαν έως και τον τελικό δεν επιβραβεύτηκαν με κάποιο τρόπαιο. Όμως όλες αυτές οι στιγμές, οι επιτυχίες και η ήττες  θα παίξουν καθοριστικό ρόλο για την επόμενη χρονιά δίνοντας εμπειρίες στα παιδιά που συμμετείχαν και κάνοντας τα πιο ανταγωνιστικά.