Κατηγορίες
Αθλητικά Νέα

Η πρώτη νίκη για τον Πήγασο

Ένα άρθρο του Ηλία Σκαντζού

Τα κατάφερε ο Πήγασος το απόγευμα της Κυριακής (6-11-22) στο κλειστό του Άστρους και επικράτησε της Ερμιονίδας με σκορ 80-63.

Επιτέλους η πρώτη νίκη για τον Πήγασο έφτασε. Μετά το αρνητικό σερί των 4 αγώνων τα κατάφερε και κέρδισε την ομάδα της Ερμιονίδας και ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Πήγασος έδειξε τις διαθέσεις του και πήρε από νωρίς διαφορά στο σκορ. Αυτό οφείλεται βέβαια στην ευστοχία των παικτών του Πήγασου, ιδιαίτερα στα σουτ τριών πόντων, και στην σταθερή αμυντική λειτουργία. Πέρα από κάποιες ατομικές ενέργειες η τοπική μας ομάδα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με κάποιον άλλο τρόπο. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τον Πήγασο να προηγείται με την σημαντική διαφορά των 14 πόντων (52-38)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ερμιονίδα να μπαίνει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στην πίεση που άσκησαν “έριξαν” την διαφορά σημαντικά. Όμως ο Πήγασος κατάφερε να αντιδράσει και επανέφερε την διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο έγινε εμφανής η κόπωση της αντίπαλης ομάδας και η ομάδα της Θυρεας κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κερδίζοντας με το σκορ 80-63.

Η τοπική μας ομάδα έδειξε ένα αρκετά θετικό πρόσωπο, με όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να αποδίδουν και να προσπαθούν τα μέγιστα. Έτσι κλείνει η πέμπτη αγωνιστική με χαμόγελο για τους παίκτες αλλά και τους οπαδούς που για μια ακόμη Κυριακή γέμισαν το κλειστό. Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας είναι με την ΚΑΠ στην Αγιά Παρασκευή.