Πολιτιστικά Νέα

28ος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής 2023

Ένα άρθρο του Παναγιώτη Νταβέλου

Σε ενδιαφέρει και εσένα το διάστημα και η αστρονομία; Σε ενδιαφέρει το Ηλιακό Σύστημα, οι Γαλαξίες, οι Αστέρες και το Σύμπαν; Αν ναι, τότε ο 28ος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής για το έτος 2023, είναι ο ιδανικός για να δοκιμάσεις τις γνώσεις σου, να διαγωνιστείς με μαθητές από όλη την Ελλάδα και να μάθεις άγνωστες πτυχές του διαστήματος!

Ο διαγωνισμός, διακρίνεται σε 3 μέρη (φάσεις του διαγωνισμού). Η πρώτη φάση, φέρει το όνομα «ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ», και θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά (εξ’ αποστάσεως), την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 9:00-11:00. Δεν απαιτείτε προεγγραφή στο διαγωνισμός, παρά μόνο την εν λόγω ημέρα του διαγωνισμού, να μεταβείτε στον ιστότοπο του οργανισμού. Από την πρώτη φάση του διαγωνισμού θα διακριθούν οι 40 πρώτοι μαθητές (από τα Λύκεια της επικράτειας), οι οποίοι θα κληθούν να συμμετάσχουν στην επόμενη φάση.

Μάθετε περισσότερα, πατώντας εδώ και εδώ.

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!