Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη

Οι τεχνολογίες της πληροφορίας και της επικοινωνίας παρέχουν τα μέσα στον εκπαιδευτικό ώστε να προσαρμόσει τις διαδικασίες εκπαίδευσης στις απαιτήσεις μιας σύγχρονης κοινωνίας που με τη σειρά της απαιτεί από τους εκπαιδευόμενους αρκετές δεξιότητες. Οι ΤΠΕ στην εκπαίδευση, μέσω λογισμικών προσομοίωσης είτε μέσω της εικόνας και του ήχου, μπορούν να λειτουργήσουν επικουρικά ώστε ο εκπαιδευτικός να ξεφύγει από τα όρια μιας δασκαλοκεντρικής διαδικασίας μάθησης και να φέρει τον μαθητή στο προσκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο δίνεται η δυνατότητα στον μαθητή:

• να συνεργάζεται,
  • να αναλαμβάνει πιο ενεργό ρόλο στο μάθημα και τέλος
  • να εκφράζει τη σκέψη και την πρωτοβουλία του.

Λογισμικά και Ιστοσελίδες

Τα παραπάνω επιβεβαιώνονται με τη χρήση λογισμικών, όπως το “NetLogo”, που προσομοιάζει φυσικά συστήματα, το “multilog”, που είναι λογισμικό λήψης δεδομένων και επεξεργασίας αυτών από υπολογιστή, αλλά και τη χρήση ιστοσελίδων όπως:

1. www.seilias.gr και
  2. www.phet.colorado.edu/el/simulations

όπου πραγματοποιούνται προσομοιώσεις on line.

Δημοσιεύτηκε στο