Τα γλυκά λογάκια

Στα πλαίσια του τρίτου εργαστηρίου δεξιοτήτων με θεματική ενότητα:

ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ -ΕΥ ΖΗΝ  Και τίτλο : “ΔΕ μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω ασχοληθήκαμε με δραστηριότητες όπου τα παιδιά συνειδητοποιούν το πόσο σημαντικό είναι να μιλάμε και να εκφραζόμαστε με ωραίο τρόπο έτσι ώστε να μην πληγώνουμε τους φίλους μας ,Ο σοφός λαός μας λέει :

ΠΑΡΟΙΜΙΑ : “Η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει.”

Ανάμεσα σε πολλές δραστηριότητες επιλέγχθηκε η συγκεκριμένη ,

ΤΟ ΒΑΖΟ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΛΟΓΑΚΙΑ

Φτιάξαμε αρχικά μια καρδιά και αρχίσαμε να λέμε λέξεις που πληγώνουν τους “άλλους”.

Στη συνέχεια μπήκαμε στη θέση του “άλλου” ( ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ”).Πώς άραγε αισθάνεται κάποιος όταν του μιλάμε άσχημα; Η καρδούλα του πώς νοιώθει;

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ  : σταναχώρια ,λύπη, απογοήτευση , θυμό , θλίψη.

ΓΛΩΣΣΑΜΕΤΑΦΟΡΑ τραυματίζεται ,τσακίζεται ,γίνεται κομμάτια ( Η συγκεκριμένη δραστηριότητα εξυπηρέτησε και το τομέα της ΓΛΩΣΣΑΣ

Αφού εκφραστήκαμε στη συνέχεια  τα παιδιά τσαλακώσανε την καρδούλα. Αρχίσαμε στη συνέχεια να λέμε γλυκά λογάκια για να γλυκάνει η καρδούλα .αλλά το αποτέλεσμα απογοητευτικό . ¨Οσο και να προσπαθούμε οι τσακίσεις οι πληγές δεν επουλώνονται .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΒΙΑΣΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ : Επομένως προσπαθούμε να μιλάμε όμορφα στους φίλους μας έτσι ώστε να μην τους πληγώνουμε γιατί οι πληγές δύσκολα γιατρεύονται

DSC02038 DSC02039 DSC02040 DSC02042 DSC02043 DSC02044

Κατηγορίες: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ, ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ - ΕΥ ΖΗΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.