ΑΠΟΚΡΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΖΩΓΡΑΦΩΝ

Μέσα   απο το έργο ΑΡΛΕΚΙΝΟΣ γνωστών  ζωγράφων  Πικάσσο Mondrean τα παιδιά σχολιάζουν, βρίσκουν ομοιότητες, διαφορές  και εκφράζονται με το μοναδικό δικό τους τρόπο.

ΕΚΦΡΑΣΗ- ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

ΑΡΛΕΚΙΝΟΣ ΑΛΑ MONDREAN

ΑΡΛΕΚΙΝΟΣ ΠΙΚΑΣΣΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ:

Τα παιδιά συγκρίνουν τα μοτίβα των δυο αρλεκίνων. Στο Πίνακα του Πικάσσο είναι ΡΟΜΒΟΙ στο δε του Μοντρεάν είναι παραλληλόγραμμα . κάνουν συγκρίσεις των δύο σχημάτων και βρίσκουν ομοιότητες και διαφορές.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΑΕΤΟΥΣ ΤΟΥ ΜΥΤΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΚΑΣΣΟ

ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΡΧΑΙΑ  ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ