Εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα υγιεινής διατροφής ” Ο Λιχούδος αρκούδος¨”

Το εκπαιδευτικό  βιωματικό πρόγραμμα Διατροφής ” Ο Λιχούδος αρκούδος¨” από τον επιστημονικό οργανισμό Τροφούπολη είχε στόχο να μυήσει τα παιδιά στον κόσμο της σωστής διατροφής και της άσκησης μέσα από τη διασκέδαση. Επιπλέον ο στόχος όλων μας είναι η προσπάθεια εξάλειψης του κοινωνικού ρατσισμού που υπάρχει προς τα παιδιά που πάσχουν από διατροφικές ασθένειες( όπως  παιδικός ζακχαρώδης διαβήτης, παχυσαρκία κλπ)

Το πρόγραμμα επιλέχτηκε στα πλαίσια της εκπόνησης καινοτόμου προγράμματος αγωγής υγείας που ανέλαβα  κατά  το τρέχον σχολικό έτος με θέμα ” Φιλαναγνωσία , Υγιεινή διατροφή”

Κύριοι άξονες στους οποίους κινήθηκε το πρόγραμμα   είναι  το παιδί μέσα από διασκεδαστική εκμάθηση να:

• Μάθει την αξία κάθε τροφής και πόσο θρεπτική μπορεί  να αποδειχτεί για τον οργανισμό.

• Να μάθει τι πρέπει να αποφεύγει στη διατροφή του και τι πρέπει να τρώει συχνά.

• Να μάθει την αξία της άσκησης από πολύ μικρή ηλικία.

• Να μάθει για την στοματική υγιεινή και κατά πόσο είναι συνυφασμένη με την σωστή διατροφή.

• Περνάει μηνύματα για την διαφορετικότητα με στόχο να μειωθεί ο κοινωνικός ρατσισμός που βιώνουν τα παχύσαρκα παιδιά που πάσχουν από σακχαρώδη διαβήτη.

Κλείνοντας φτιάξαμε ένα αυτοσχέδιο ποίημα

Φρούτα δημητριακά και γάλα

για να αρχίσει η τρεχάλα

όσπρια, ζυμαρικά, κρέας ψάρια και αυγά

και βεβαίως μια σαλάτα

στο τραπέζι ΟΡΙΣΤΕ ΦΑΤΑ!!!!!!

DSC04479 DSC04480 DSC04481 DSC04484 DSC04487 DSC04489 DSC04491 DSC04494 DSC04498 DSC04500

Τα παιδιά  για εμπέδωση και για έλεγχο εμπέδωσης των παραχόμενων γνώσεων φροντίζουν να ταίσουν υγιεινά το λιχούδο αρκούδο.

DSC04512ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΣΕΦ

Οι σεφ μας δίνουν οδηγίες για μια σωστή υγιεινή διατροφή.

.