20 Νοεμβρίου Παγκόσμια ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Πίνακας με τα Δικαώματα των Παιδιώνι

Τα παιδιά μιλάνε για τα δικαιώματα τους και προσπαθούν να βρούν την καρτέλα με το ανάλογο δικαίωμα ΓΛΩΣΣΑ- ΑΝΑΓΝΩΣΗ

Βρήκα το εδώ γράφει ΝΕΡΟ είναι το δικαίωμα κάθε ανθρώπυ

Και εγώ το βρήκα

Πίνακας της UNICEF με τα δικαιώματα των παιδιών Ταυτόχρονα αναγνωρίζουν και τον λογότυπο της

DSC01314 DSC01315 DSC01316 DSC01317 DSC01318

Και άλλες μη κερδοσκοπικές οργανώσεις. Διαβάζουν τα λογότυπα τους

DSC01320 DSC01321

Το βιβλίο της UNICEF που αναφέρεται Στις Ανάγκες ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ΌΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΏΠΩΝ ΣΤΗΝ ΓΗ.

τΟ ΠΑΙΔΊ ΑΠΌ ΤΗΝ Νιγηρία μας  δείχνει τρόφιμα που  φυτρώνουν ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΊΔΑ ΤΟΥ ( μπανάνα, γλυκοπατάτα)

τΟ ΠΑΙΔΊ ΑΠΌ ΤΗΝ Νιγηρία μας δείχνει τρόφιμα που φυτρώνουν ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΊΔΑ ΤΟΥ ( μπανάνα, γλυκοπατάτα)

Τα παιδιά μας σήμερα γιόρτασαν και δραστηριοποιήθηκαν με ιδιαίτερη ευχαρίστηση μιας και η σημερινή ημέρα ήταν αποκλειστικά αφιερωμένη σε αυτά. Οι πίνακες αναφοράς κέντρισαν το ενδιαφέρον τους και άρχισαν τις απανωτές ερωτήσεις . Μερικά απάντησαν ότι είναι η δική μας ημέρα σήμερα, μου το είπε ο μεγαλύτερος αδελφός μου , άλλο το άκουσα από την μαμά μου. Έτσι λοιπόν διερευνήσαμε το θέμα και αντιληφθήκαμε ότι τα παιδιά γνώριζαν για τα δικαιώματα τους μια και είχαμε ξανά αναφερθεί σε προηγούμενη ενότητα για τις βασικές  ανάγκες  των ανθρώπων ανεξαρτήτου χρώματος , θρησκείας και γλώσσας.

Επεκταθήκαμε όμως και θέσαμε τον προβληματισμό πώς άραγε ένας συμμαθητής μας που οι γονείς του είναι από την Νιγηρία και ένα άλλο κοριτσάκι από την Αίγυπτο βρέθηκαν στην πατρίδα μας; ποιοι είναι οι λόγοι που ανάγκασαν τους γονείς τους να  έρθουν στην πατρίδα μας; Η ΄απάντηση των παιδιών είναι ότι δεν έβρισκαν στην πατρίδα τους δουλεία .Οπως και τα χελιδονάκια που φεύγουν από την πατρίδα μας τώρα το φθινόπωρο γιατί σε λίγο θα ρθεί ο Χειμώνας έτσι και οι άνθρωπο αναγκάζονται να φύγουν για να βρουν δουλεία ήταν ο συσχετισμός που έκαναν τα παιδιά.

Αυτή  συσχέτιση μας κάλυψε και αντιληφθήκαμε πως τα παιδιά ευκολά κάνουν συνειρμούς όταν τους θέτεις προβληματισμούς τέτοιους. Εμείς το μόνο που είπαμε είναι πως λέγονται οι άνθρωποι αυτοί Μετανάστες όπως και τα χελιδονάκια μεταναστευτικά πουλιά. Άλλο παιδί είπε: “Κυρία άλλοι άνθρωποι έρχονται στην πατρίδα μας γιατί στη δική τους έχουν πόλεμο και μάλιστα οι βάρκες τους βουλιάζουν και πνίγονται αρκετοί . Το είδα στις ειδήσεις. ” ¨ετσι αρχίζει η συζήτηση και ο προβληματισμός πως μπορούμε να βοηθήσουμε αυτούς τους ανθρώπους που λέγονται ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ. Αναφερθήκαμε και στους αδελφούς μας Κυπρίους ( είδαμε και τον χάρτη της Κύπρου) που και αυτοί είναι μερικοί πρόσφυγες στην ίδια τους την πατρίδα μιας και οι Τούρκοι πήραν ένα μέρος από την πατρίδα τους . Αναφερθήκαμε σε διάφορες οργανώσεις εθελοντές που φροντίζουν ευπαθείς ομάδες πληθυσμού σε όλο τον πλανήτη όπως UNICEF . ACTION AID Γιατροί χωρίς Σύνορα, ΓΙΑΤΡΟΊ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ  και είδαμε και το έμβλημα της οργάνωσης τους . Στη ΓΛΩΣΣΑ με τις καρτέλες των δικαιωμάτων προσπάθησαν να αναγνωρίσουν την λέξη του κάθε δικαιώματος.

Στη συνέχεια απαγγείλαμε το ποίημα του Γιάννη Ρίτσου ” Αν όλα τα παιδιά της γης” το τραγουδήσαμε και το χορέψαμε.

Στα ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ φτιάξαμε αφίσα την οποία τοιχοκολήσαμε στην τάξη μας και το βιβλίο των δικαιωμάτων μας που κοσμεί πλέον την βιβλιοθήκη μας.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΤΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΜΑΣ DSC01292 DSC01294 DSC01296 DSC01297 DSC01298 DSC01299

Η ΑΦΙΣΑ ΜΑΣ DSC01283 DSC01285 DSC01287 DSC01289 DSC01323