Μαθαίνουμε πολλά αλλά παίζοντας

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Εξ αποστάσεως / ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ

Νοέ 202019

Τον τελευταίο μήνα ασχοληθήκαμε με την δημιουργία της Γης ( σεισμοί, ηφαίστεια, παγγαία, ήπειροι, δεινόσαυροι , πρώτοι άνθρωπο). Με οπτικοακουστικό υλικό είδαμε την δημουργία της Γης, κάναμε πειράματα για το ηφαίστειο και την κίνηση των τεκτονικών πλακών και αναφερθήκαμε στην ήπειρο της Αφρικής ( ζώα, μουσική, τέχνη).

Ακολουθεί η Ευρώπη.

Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που μας απασχόλησε ήταν η Ελλάδα με αφορμή κι την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Ασχοληθήκαμε επίσης με την αρχαία Ελλάδα, την Ακρόπολη ,τους κίονες – αρχιτεκτονική, σκεύη-αγγεία)

Συνεχίζουμε λοιπόν την περιήγηση μας διαδικτυακά λόγω των μέτρων κατά του Covid-19.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εξ αποστάσεως / ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ

Τα σχόλια είναι κλειστά.