Μέρα αποχαιρετισμού

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία eTwinning | , στις 30-06-2023

Το eTwinning project ολοκληρώθηκε!

Οι εντυπώσεις των παιδιώνword art 1

evaluation students

Reksio the dog: Συνεργατική ιστορία

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία eTwinning | , στις 28-04-2023

Όπως προβλέπεται από τον αρχικό σχεδιασμό του προγράμματος, το σχολείο της Πολωνίας έπρεπε να κάνει την αρχή μιας ιστορίας, την οποία θα συνεχίσει κάθε χώρα με τη σειρά της, έτσι ώστε στο τέλος να έχουμε φτιάξει όλοι μαζί μία συνεργατική ιστορία!

Η δική μας συνέχεια στην ιστορία

Reksio Greece Reksio the dog

Τηλεδιάσκεψη eTwinning

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία eTwinning | , στις 21-03-2023

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη της Β1 τάξης και των συνεργαζόμενων σχολείων (Κύπρου, Ρουμανίας, Σλοβενίας, Πολωνίας και Πορτογαλίας) που συμμετέχουν στο  eΤwinning έργο «PeTs add joy to our life» που αφορά στη φροντίδα και στην αγάπη των κατοικίδιων ζώων.

Τα παιδιά χάρηκαν ιδιαίτερα που είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν διαδικτυακά συμμαθητές και συμμαθήτριες από άλλα σχολεία, να συνομιλήσουν και να μεταφέρουν τις σκέψεις τους. Παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων μέσω διακρατικών ομάδων. Στο τέλος της συνάντησης όλα τα σχολεία αποφάσισαν την επόμενη συνεργατική εργασία τους που αφορά στην ομαδική συγγραφή ιστορίας.

Όλοι συμφωνήσαμε στο τέλος ότι  είναι όμορφη η επικοινωνία, η συνεργασία και το μοίρασμα δραστηριοτήτων με άλλα παιδιά και ανυπομονούμε για την επόμενη συνάντηση.

meeting thumbnail IMG 20230321 110007

Certificate of collaboration

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία Scientix, Stem | , στις 17-02-2023

certificationscientix

Βεβαίωση υποστηρικτή Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία e-safety, Συμμετοχές-Διακρίσεις | , στις 13-02-2023

υποστηρικτη

Η ομάδα μας στον διαδραστικό χάρτη

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία eTwinning | , στις 22-11-2022

Η ομάδα μας

eTwinning project: P(eT)s Add Joy to Our Life

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία eTwinning | , στις 03-11-2022

Ένα νέο  eTwinning project ξεκινάει με θέμα τα κατοικίδια και η φροντίδα τους, ένα θέμα που το επέλεξα τα ίδια τα παιδιά!

P(eT)s Add Joy to Our Life

Καλή μας αρχή!

logo final

Pixel art, World food day! Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα “8-23 Οκτωβρίου 2022”

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία Συμμετοχές-Διακρίσεις | , στις 09-10-2022

Στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας γιορτάζουμε την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα “8-23 Οκτωβρίου 2022”. Join us!!!
Let’s collaborate and create fruits and vegetables on the padlet below https://padlet.com/ntanouth/xjf9fivxvdr5 and get the certificate of excellence!
Because of the World Food Day (October 16th), 2nd Grade of the 7th Primary School of Arta, has chosen to create fruits using pixel art on a graph paper. First of all, students will mark the space they will need. Then, they start by outlining the top section and continue to add outlines for the sides and bottom in order to color the contour of an apple or a banana. Then, they will color in the remaining outlines of the fruit. Finally, we will pass the message and will encourage healthy eating habits. Code: cw22-DU56q

«Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς»

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία Συμμετοχές-Διακρίσεις | , στις 24-09-2022

Την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Β1 του σχολείου μας με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κο Απόστολο Παναγιώτου και την κα Θεοδώρα Ντάνου επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Στα χρόνια που το νερό λεγόταν ύδωρ». Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια του  εορτασμού του θεσμού «Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς» από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας, με κεντρικό θέμα «Βιώσιμη Πολιτιστική Κληρονομιά – Διατηρώντας το παρελθόν για τις μελλοντικές γενιές» . Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΗΠΚ 2022_ΕΦΑ Άρτας

Αναμνηστικό Δίπλωμα Παιδικής HELMEPA

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία Συμμετοχές-Διακρίσεις | , στις 12-06-2022

.png