Η Αυλή

Δράση: Αναμόρφωση Σχολικής Αυλής

Διάρκεια: Μάιος 2015- Ιούνιος 2016

Η αυλή του σχολείου μας είναι ο χώρος όπου τα παιδιά περνούν το διάλειμμά τους, αλλά και ο χώρος όπου παίζουν μετά το σχολείο.

Untitled design (1)

Το χωριό δεν διαθέτει πάρκο ή παιδική χαρά, όποτε η αυλή μας φιλοξενεί όλα τα παιδιά του χωριού (μικρά και μεγάλα) στο απογευματινό τους παιχνίδι.

Η ανάγκη να ομορφύνουμε το περιβάλλον μας, να προσφέρουμε έργο στην τοπική κοινότητα, να δημιουργήσουμε, να εκφραστούμε και να επικοινωνήσουμε τα ενδιαφέροντά μας με τους συμπολίτες μας, μας οδήγησαν στην απόφαση αναμόρφωσης της σχολικής μας αυλής.

Θελήσαμε λοιπόν εκπαιδευτικοί και μαθητές να ενώσουμε τις δυνάμεις μας, και από κοινού να προσφέρουμε στο χωριό μας μια ΝΕΑ πιο όμορφη και λειτουργική αυλή!

DSCN3386Αποφασίσαμε, μαζί με το δημοτικό, να προβούμε σε διεργασίες αναμόρφωσης της κοινής σχολικής αυλής, συζητήσαμε όλοι μαζί (εκπαιδευτικοί και παιδιά) τις ιδέες μας  και αφού καταλήξαμε σε ένα κοινό πλάνο, σηκώσαμε μανίκια και πιάσαμε δουλειά.

Έτσι, το ταξίδι ξεκίνησε και …τον Μάιο του 2015 έως τον Ιούνιο του 2016 «πήραν φωτιά τα πινέλα»!!!

Πατώντας πάνω στα παρακάτω θα μεταφέρεστε στην αντίστοιχη δράση: