To blog του Κόσμου

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Η χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Νοέ 201619

57306

Αναμφισβήτητα, αν θέλουμε η εκπαίδευση και η διδασκαλία να ακολουθήσει τη σύγχρονη εποχή, τότε θα πρέπει να μιλάμε και για την ένταξη των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία. Οι διδακτικές μέθοδοι θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν ώστε να έχουμε βελτίωση της παρεχόμενης διδασκαλίας με τέτοιο μάλιστα τρόπο, που η μάθηση να γίνει περισσότερο ελκυστική στους μαθητές, συνεργατική, ενεργητική και ανακαλυπτική. Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να κρατήσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών και να έχουμε καλύτερα μαθησιακά αποτελέσματα. Σε καμία περίπτωση ωστόσο, δε θα πρέπει οι Η/Υ και τα άλλα τεχνολογικά μέσα να υποκαταστήσουν το ρόλο του δασκάλου. Για κάθε χρήση τεχνολογικού μέσου ή εκπαιδευτικού λογισμικού θα πρέπει να γνωρίζουμε το λόγο που το χρησιμοποιούμε, τους στόχους που θέλουμε να επιτύχουμε και φυσικά να ξέρουμε να το χρησιμοποιούμε. Κάτι ανάλογο εκπληρώνουν τα εκπαιδευτικά σενάρια που βοηθούν το έργο του εκπαιδευτικού. Τέλος, απαραίτητη προϋπόθεση για να επιτευχθούν τα παραπάνω και με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία από τη χρήση των τεχνολογιών μέσα στη διδακτική πράξη, είναι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στη χρήση αυτών των εργαλείων, η προμήθεια κατάλληλης υλικοτεχνικής υποδομής των σχολείων αλλά και η κατάλληλη αναπροσαρμογή των ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ που να προβλέπει εκπαιδευτικά σενάρια σε εύλογο διδακτικό χρόνο. Κάτι αντίστοιχο έγινε τη φετινή σχολική χρονιά με τον εξορθολογισμό της διδακτέας ύλης (π.χ. eksorthologismos fysikonepistimwn )Διότι καλή είναι η επιμόρφωση, αλλά σκοπός είναι να υπάρχουν στα σχολεία και τα κατάλληλα μέσα για να εφαρμοστούν και ο χρόνος, που σε συνδυασμό με την ύλη που πρέπει να καλυφθεί, αποτελούν τον “εχθρό” του εκπαιδευτικού.

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Άρθρα| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Τα σχόλια είναι κλειστά.