Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Πειραιά

Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σχολείο Ειδικής Αγωγής

Ολική Αντίσταση στην σε σειρά και παράλληλη σύνδεση

Μάι 20204
Αγαπημένοι μου μαθητές και μαθήτριες με χαρά επικοινωνώ μαζί σας. Τελειώνουμε το κεφάλαιο σύνδεση λαμπτήρων σε σειρά και παράλληλα με υπολογισμό της ολικής αντίστασης και με σύγκριση μεταξύ των δύο τρόπων σύνδεσης.

Αφού μελετήσετε το φυλλάδιο αυτό που είναι συνέχεια του προηγούμενου και κάνετε του υπολογισμούς που σας ζητάει απαντήστε στο κουίζ που υπάρχει στο σύνδεσμο που θα βρείτε στο τέλος του φυλλαδίου. Περιμένω τις απαντήσεις σας.
Αν βρείτε λίγο χρόνο τώρα που ο καιρός είναι καλός και περισσότερες βόλτες επιτρέπονται, στην ιστοσελίδα https://www.noesis.edu.gr/    μπορείτε να βρείτε και επιστημονικά βίντεο κινουμένων σχεδίων και δραστηριότητες on line.

2 σχόλια στο άρθρο

“Ολική Αντίσταση στην σε σειρά και παράλληλη σύνδεση”

1. 8 Μαΐου, 2020 στις 08:47       Αθανασούλη 'Ασπα Έγραψε:

Γιάννη για να κάνετε το κουίζ δεν χρειάζονται φωτοτυπίες παρά μόνο όσα κάνατε στην προσομοίωση της σύνδεσης λαμπτήρων σε σειρά και παράλληλα. Είναι τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτό.

2. 5 Μαΐου, 2020 στις 17:26       Γι/ης Έγραψε:

Δεν έχω τις φωτοτυπίες