Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Πειραιά

Χρώματα

Γεια σας παιδιά.

Τι κάνετε; Είστε καλά;

Σήμερα θα κάνουμε μια μικρή επανάληψη στα βασικά χρώματα, στα συμπληρωματικά και θα θυμηθούμε ποια ονομάζονται ψυχρά και ποια θερμά.

Δείτε το παρακάτω βίντεο να θυμηθείτε

1. ποια χρώματα ονομάζονται βασικά,
  2. ποια συμπληρωματικά,
  3. ποια λέγονται θερμά, ψυχρά, αντίθετα
  4. και πώς φτιάχνονται.

Βίντεο: Η δημιουργία των χρωμάτων στη ζωγραφική

Το ξέρω ότι δεν έχετε στο σπίτι τα πινέλα σας και τέμπερες. Δεν θα τα χρειαστείτε.

Στο παιχνίδι  “O τροχός των χρωμάτων” μπορείτε να δείτε πως κάνουμε τις αναμείξεις. Είναι στα αγγλικά αλλά πιστεύω ότι όλοι σας γνωρίζετε τα χρώματα. Διαλέξτε ένα χρώμα από τον κύκλο και θα σας πει τα χρώματα που χρειάζονται.Μόλις μελετήσετε και ξαναθυμηθείτε, θα κάνετε εξάσκηση στην δημιουργία των χρωμάτων με τα παρακάτω παιχνίδια-quiz. Πιστεύω να σας αρέσουν.

Βρείτε και αντιστοιχήστε τα χρώματα που χρειάζονται για να φτιαχτεί ο πίνακας του Βασίλη Καντίνσκι “Ομόκεντροι κύκλοι

Βρείτε και αντιστοιχήστε τα χρώματα που χρειάζονται για να φτιαχτεί ο πίνακας του Βασίλη Καντίνσκι “Μαύρο και Μωβ”

Κουίζ Βασικά ή συμπληρωματικά και Θερμά ή Ψυχρά

Επιλέξτε μια εικόνα και μετά συνδυάστε την με τις σωστές απαντήσεις, επιλέξτε εάν είναι τα χρώματα βασικά ή συμπληρωματικά και μαζί επιλέξτε εάν είναι θερμά ή ψυχρά. Όταν είναι σωστή η απάντηση θα σας παρουσιάζεται όλο το έργο τέχνης και πληροφορίες γι’ αυτό.

Τα σχολείο μας δεν θα ανοίξει ακόμα. Γι’ αυτό θέλω κάθε εβδομάδα να γράφετε στο κάτω μέρος που λέει «Αφήστε μια απάντηση»,  πώς είσαστε, εάν σας άρεσε η εργασία και ότι άλλο θέλετε.

Επίσης θα ήθελα να τραβήξετε φωτογραφία τις προηγούμενες εργασίες που σας έχω βάλει και να τις στείλετε με mail: katerka@sch.gr .

Να είστε καλά.

Τα λέμε πάλι την άλλη εβδομάδα

Βασισμένο σε  σενάριο Από το Αίσωπο «Εισαγωγή στο Χρώμα.»