Ματιά στα παρασκήνια του Σασμού

Μαρ 202428

Η κάμερα του ΕΝΕΕΓΥΛ Πεύκων “τρύπωσε” στα παρασκήνια του αγαπημένου σίριαλ «Σασμός» και κατέγραψε όλα όσα γίνονται κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων, πίσω από τις κάμερες και σε πραγματικό χρόνο! Ποιοι είναι οι άνθρωποι που συντελούν στο να βγει στον “αέρα” το κάθε επεισόδιο και τι σημαίνει για τους πρωταγωνιστές της μικρής οθόνης μία τηλεοπτική σειρά. Ένας κόσμος μαγικός πίσω από τις κάμερες αποκαλύφτηκε σήμερα στους μαθητές, στο προσωπικό και την διευθύντρια, κ. Κωνσταντινίδου Κατερίνα και απίθανοι, ζεστοί άνθρωποι πίσω από τους χαρακτήρες αυτού του έργου. Κοστούμια, μακιγιάζ, διακόσμηση μιας άλλης εποχής, ενός νησιώτικου τοπίου με ανάλογη λαλιά, μπροστά μας ζωντάνεψε το απίθανο καστ με προσωπικότητες τόσο οικείες από τα καθημερινά επεισόδια. Οι ηθοποιοί, οι συντελεστές και το πολυπληθές συνεργείο που συνθέτουν την ιδιοφυή σειρά, η Αργυρώ, η Βασιλική, η Τζένη, ο παπα-Μιχάλης, ο Μανώλης , η Άννα, η Κατερίνα – παπαδιά, και φυσικά ο Τόλης ένθερμα υποδέχτηκαν στη σκηνή ,στο καφενείο, όλους εμάς και απάντησαν σε όλες μας τις ερωτήσεις κατά τα διαλείμματα των σημερινών γυρισμάτων. Η φύση της δουλειάς του ηθοποιού με τις δυσκολίες αλλά και την δημιουργικότητά της, οι εντατικοί ρυθμοί εργασίας του συνεργείου των εξωτερικών κι εσωτερικών λήψεων , η ευρηματικότητα της παρέμβασης του σκηνοθέτη και η πιστή απόδοση της πραγματικής ζωής μέσα από την σύνθεση φανταστικών χαρακτήρων και σκηνικών, ανέδειξαν τον κόσμο της καλλιτεχνικής εργασίας στο πλαίσιο του προγράμματος “Φώτα, κάμερα, πάμε” με υπεύθυνες καθηγήτριες τις φιλολόγους , κ. Σπυροπούλου Μαρία και Πέτρου Ακριβή. Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε στον παραγωγό του Σασμού, κ. Καραγιάννη, που αποδέχτηκε ένθερμα το σχετικό αίτημα και διευκόλυνε την σύνδεση και εν γένει την παρουσίαση.

από κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ματιά στα παρασκήνια του Σασμού

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάρτιος 2024