Την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου οι μαθητές τίμησαν τους Ήρωες του Σαράντα, μέσα από μια γιορτή που περιλάμβανε ομιλίες, τραγούδια και οπτικοακουστικό υλικό. Η γιορτή διοργανώθηκε από τις καθηγήτριες του σχολείου μας κυρία Μπούργου Μαρία και κυρία Στρεβίνα Αλίκη. Τους μαθητές συνόδευε μουσικά με τη κιθάρα της η καθηγήτρια του σχολείου κυρία Κατσαρέα Αγνή. Πριν τη γιορτή έγινε έπαρση σημαίας με τους μαθητές να τραγουδάνε τον Εθνικό Ύμνο, απονομή σημαίας και αριστείου σε αριστούχο μαθητή του Γυμνασίου και δόθηκαν έπαινοι σε μαθητές.