Για τη Δευτέρα 4 Μαΐου

Γλώσσα: Το κείμενο «Οι φίλοι μας οι τσιγγάνοι» από το Ανθολόγιο + φυλλάδια: «Οι φίλοι μας οι τσιγγάνοι_ερωτήσεις» + Δευτερεύουσες προτάσειςΒ.

Την 3η ερώτηση απάντησέ την εδώ: https://padlet.com/stefblue21/nf4tlmefbruxozy1

Μαθηματικά: Φυλλάδιο κεφ. 28-29

Μου στέλνεις μόνο το φυλλάδιο «Οι φίλοι μας οι τσιγγάνοι_ερωτήσεις»

Τα λέμε τη Δευτέρα στις 10!

Για την Πέμπτη 30 Απριλίου

Γλώσσα: Φυλλάδιο Δευτερεύουσες προτάσεις_ασκήσεις. Διάβασε και τη θεωρία τους

Φυσική: Φυλλάδιο Θερμότητα_Θερμοκρασία. Διάβασε τη θεωρία από το βιβλίο του μαθητή καθώς και το πράσινο βιβλίο.

Ραντεβού στις 10 στη Webex!

Για την Τετάρτη 29 Απριλίου

Γλώσσα: Το κείμενο «Ένας σκύλος σωτήρας» από το Ανθολόγιο. Να γράψεις έναν πλαγιότιτλο για κάθε παράγραφο και να δημιουργήσεις την περίληψη του κειμένου. Για το padlet μπείτε από το: https://padlet.com/stefblue21/diedihvqumkapl7n

Μαθηματικά: Το φυλλάδιο κεφ. 26-27.

Ραντεβού στις 10 στο webex!

Για τη Δευτέρα 27 Απριλίου

Γλώσσα: Φυλλάδιο «Για τις ημέρες του Πάσχα». Διάβασε: τα μέρη του λόγου, σύνδεσμοι, δευτερεύουσες προτάσεις. Τα δύο βιβλία βρίσκονται σε μορφή e-book στο «Φιλαναγνωσία τώρα!»

Μαθηματικά: Φυλλάδιο εξισώσεις.

Ιστορία: Δες τα τρία ντοκιμαντέρ για το Διαφωτισμό, την Αναγέννηση και τις Γεωγραφικές Ανακαλύψεις.

Μου στέλνεις για έλεγχο τις δραστηριότητες της Γλώσσας. Τα υπόλοιπα θα τα διορθώσουμε μαζί.

stefblue21@gmail.com

Καλό Πάσχα!!!

Για την Παρασκευή 10 Απριλίου

Γλώσσα: Τις υπόλοιπες ασκήσεις από το φυλλάδιο της 11ης Ενότητας

Μαθηματικά: Φυλλάδιο κεφ. 37

Φυσική: Φυλλάδιο Ενέργεια. Διαβάστε και τη θεωρία που βρίσκεται από δίπλα.

Όλες τις απαντήσεις/ λύσεις θα τις δούμε μαζί την Παρασκευή. Δε χρειάζεται να μου στείλετε.

Όσοι και όσες έχετε αφήσει εργασίες (Γεωγραφία, Έκθεση, Ιστορία) μου τις στέλνετε κανονικά στο

stefblue21@gmail.com

Για την Τετάρτη 8 Απριλίου

1.Μαθηματικά: φυλλάδιο κεφ.35

2. Γλώσσα: φυλλάδιο 11ης ενότητας τις πρώτες 6 ασκήσεις!

3. Γεωγραφία: Δημιούργησε ένα powerpoint ή μια παρουσίαση σε χαρτί για τις 2 χώρες που ανέλαβες.

όνομα, πρωτεύουσα, σημαία, χώρες που συνορεύει, πληθυσμός, γλώσσα, νόμισμα, μεγάλα βουνά/ οροσειρές/ ποτάμια/ λίμνες, αξιοθέατα, γνωστές προσωπικότητες, εικόνες.

1.Κριστιάν: Άγιος Μαρίνας, Φινλανδία

19.Γιάννης: Μάλτα, Λουξεμβούργο

Για την Παρασκευή 3 Απριλίου στις 11:00

1. Φυλλάδιο Μαθηματικά: 4 πράξεις
  2. Διαβάζω στη Γλώσσα τα Ανάποδα Παραμύθια. Μετά γράφω το παραμύθι «Η Κοκκινοσκουφίτσα» ή «Ο Λύκος και τα επτά κατσικάκια» με δικό μου τρόπο. Δηλαδή αλλάζω τους ρόλους (ο καλός γίνεται κακός και το αντίστροφο) ή και την πλοκή κάνοντάς το αστείο.
  3. Κάνε το quiz στη Φυσική. Πρώτα μπαίνω blog>τα βιβλία μου και διαβάζω το βιβλίο μαθητή της Φυσικής ή το έχω ανοιχτό όση ώρα κάνω το quiz.
  4. Στις 30 Μαρτίου έφυγε από τη ζωή ο Μανώλης Γλέζος, ένα σπουδαίος Έλληνας. Ψάξε πληροφορίες γι΄ αυτόν. Τι έκανε και τον κάνει τόσο σημαντικό;
  5. Μου στέλνετε ΜΟΝΟ το παραμύθι που θα φτιάξετε στο stefblue21@gmail.com