ΦΥΛΛΟΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ “ΕΝΑΝ ΖΑΝΤΟΝ ΑΡΚΟΥΔΟΠΟΝ”

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ – ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ – ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΕΜΠΕΔΩΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ 1

ΠΑΤΩ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ

ΠΩΣ ΛΥΝΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Εκπαιδευτικό video των μαθητών της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ν.Φλογητών με την υποστήριξη του δασκάλου. Παρουσιάζει τα 6 βήματα, που ακολουθούμε για να λύσουμε ένα πρόβλημα μαθηματικών.

Ακούγονται τα ονόματα των μαθητών: Καμπούρη Γιώργου, Σοκάκου Φλοριέλα, Παπαδόπουλου Οδυσσέα, Τσιμπούκα Αθηνάς, Μαργαρώνη Πέτρου, Ριντιόν Ντουρμισι

ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό video των μαθητών της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ν.Φλογητών!

Ακούγονται οι φωνές των μαθητών -τριών με την παρακάτω σειρά:

Μαργαρώνη Πέτρου, Ράπτσε Μπιόργκι, Τσολακίδη Πάολο, Ζιάρα Παρασκευής, Ιωαννίδου Αναστασίας, Ανθόπουλου Χαράλαμπου, Φεφέκου Μαριφίλης, Τσινάρι Δημήτρη, Τσούλιου Μαρίας

ΟΞΥΤΟΝΕΣ, ΠΑΡΟΞΥΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΡΟΞΥΤΟΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό video των μαθητών της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ν.Φλογητών με την καθοδήγηση και την τεχνική υποστήριξη του δασκάλου!

Οι φωνές που ακούγονται είναι του μαθητή Ζησιμόπουλου Μάριου και της μαθήτριας Ταχτεβρενίδου Αθανασίας.