Παιχνίδι μνήμης

Δημοσιεύθηκε στη Εικαστικά | Σχολιάστε

Ξεκινάει το Σάββατο 30/05 η διημερίδα, Εξ’αποστάσεως εκπαίδευση

Ξεκινάει το Σάββατο 30/05 η διημερίδα “Εξ’αποστάσεως εκπαίδευση: η επόμενη μέρα. Η πρόκληση της ανοιχτής εκπαίδευσης”

Ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ), σε συνεργασία με την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα διοργανώνει στις 30 & 31 Μαΐου 2020, την διαδικτυακή διημερίδα “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση: Η επόμενη μέρα. Η πρόκληση της ανοικτής εκπαίδευσης https://elearnconf.ellak.gr/ ”. Η διημερίδα διεξάγεται με την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η διημερίδα ξεκινάει το Σάββατο στις 17:30 με χαιρετισμούς του προέδρου της ΕΕΛΛΑΚ, Καθηγητή Διομήδη Σπινέλλη, της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κας Νίκης Κεραμέως, του Προέδρου της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης, Περικλή Μήτκα και του Προέδρου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Ιωάννη Αντωνίου.

Στην συνέχεια θα πραγματοποιηθούν οι κεντρικές ομιλίες της διημερίδας από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Πειραιώς Δημήτριο Σάμψων, τον Executive Director του European Schoolnet Marc Durando και τον ιδρυτή της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης Moodle Martin Dougiamas, θα ακολουθήσει συζήτηση.

Κατά την διάρκεια της δεύτερης ημέρας της διημερίδας θα διεξαχθούν 4 συνεδρίες στρογγυλής τράπεζας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση για όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες και 19 εργαστήρια, συμβάλλοντας έτσι:

• Στην ανάδειξη καλών πρακτικών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης,
  • Στην αξιοποίηση κατάλληλων ανοικτών ψηφιακών εργαλείων ανοικτών εκπαιδευτικών πόρων και δεδομένων για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση
  • Στην ανάδειξη των κοινωνικών ανισοτήτων που εμφανίστηκαν στην πρόσβαση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και τρόποι αντιμετώπισής τους στο μέλλον
  • Στην ανάδειξη των προκλήσεων της επόμενης περιόδου και η προετοιμασία της εκπαιδευτικής κοινότητας και της πολιτείας.
Δημοσιεύθηκε στη planet.ellak, TOPSTORY, Ανοιχτά Δεδομένα, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Εκπαιδευτικά videos

Mέσω των βίντεο θα μάθετε διάφορες λειτουργίες της υπηρεσίας, όπως: ποια η διαφορά σελίδας και άρθρου, πως μπορείτε να προσθέσετε μέλη στο ιστολόγιό σας, να κάνετε νέους φίλους, πως μπορείτε να προσθέσετε μαθητές σαν συντάκτες ή συνεργάτες για ένα ομαδοσυνεργατικό ιστολόγιο ή απλά πως μπορείτε να δημιουργήσετε ένα ιστολόγιο (βασικές ρυθμίσεις) σε λίγα βήματα.

Τα εκπαιδευτικά βίντεο για την υπηρεσία Εκπαιδευτικές Κοινότητες και Ιστολόγια είναι:

• Δημιουργία Ιστολογίων – βασικές ρυθμίσεις
  • Διαφορά άρθρου-σελίδας
  • Αλλαγή θέματος ιστολογίου
  • Δημιουργία μενού με σελίδες και κατηγορίες
  • Προσθήκη μικροεφαρμογής σε ιστολόγιο
  • Προσθήκη Video σε ιστολόγιο
  • Προσθήκη μελών σε ιστολόγιο
  • Δημιουργία μαθητικών λογαριασμών
  • Προσθήκη μαθητών σε ιστολόγιο με ρόλο
  • Προσθήκη νέων φίλων
  • Δημιουργία ομάδας και ιστολογίου
  • Αίτημα συμμετοχής σε ομάδα

Μπορείτε να βρείτε όλα τα εκπαιδευτικά videos σχετικά με τα blogs.sch.gr στο κανάλι μας:

Χρήση των υπηρεσιών του ΠΣΔ (blogs) https://video.sch.gr/asset/detail/l2SQEHITLmSYnkc9TZ0Ido0v?channel_list=311&index=0

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΤΠΕ | Σχολιάστε

Αλλαγή θέματος ιστολογίου

Δημιουργός: konstantinoz, στις: 24-04-2019, διάρκεια: 00:04:21

Αλλαγή θέματος ιστολογίου

Δημιουργία Ιστολογίων – βασικές ρυθμίσεις

Δημιουργός: konstantinoz, στις: 08-05-2019, διάρκεια: 00:10:43

Δημιουργία Ιστολογίων – βασικές ρυθμίσεις

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ | Σχολιάστε

ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ

Δημιουργός: dertv, στις: 17-07-2019, διάρκεια: 00:56:27

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση σας παρουσιάζει μαθητικές δημιουργίες που πραγματοποιήθηκαν και διακρίθηκαν στο πλαίσιο εκπαιδευτικών δράσεων που διοργανώνει. Στη σημερινή εκπομπή τα Μουσικά Σχολεία παρουσιάζουν τις δικές τους ταινίες.

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ | Σχολιάστε

Προσθήκη νέων φίλων