Ημερίδα: «Αντίδρασε! Πες ΟΧΙ στη βία κατά των γυναικών»

Σας προσκαλούμε στην ημερίδα με τίτλο: «Αντίδρασε! Πες ΟΧΙ στη βία κατά των γυναικών», η οποία διοργανώνεται από τον Δήμο Ρόδου (Δομές Γυναικών, Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας,  Ξενώνα Γυναικών Θυμάτων Βίας) και την Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Δωδ/σου διαμέσου του Συμβουλευτικού Σταθμό Νέων Δωδ/σου. Επίσης, στη διοργάνωση της ημερίδας συμμετέχουν: η Διεθνής Οργάνωση Α21, η Χριστιανική Ένωση Νεανίδων (ΧΕΝ), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πληροφοριών ΑΝΔΩ ΑΕ, η Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΔΣΡ, το Μουσικό Σχολείο Ρόδου, καθώς και η κα. Αϊβάζη Μαρία-Σεναριογράφος.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 17:30, στο πλαίσιο της παγκόσμιας  ημέρας  εξάλειψης  της βίας κατά των γυναικών (25 Νοεμβρίου), στην Χριστιανική Ένωση Νεανίδων (ΧΕΝ) Ρόδου, στην οδό Ιπποτών (Παλιά Πόλη), και απευθύνεται  σε εκπαιδευτικούς Α/μίας & Β/μιας Εκπαίδευσης  Δωδεκανήσου, καθώς και στο ευρύτερο κοινό.

Στο τέλος της ημερίδας θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Πρόγραμμα Ημερίδας

17.30-18.00    Προσέλευση-Εγγραφές

18.00-18.15    Χαιρετισμοί-Παρουσίαση Συνεργαζόμενων Φορέων

18.15-18.30    «Παρουσίαση  της  Σύμβασης της Κων/πόλης» , Ζαννετίδη      Θαρρενή, Γραμματέας  ΧΕΝ Ρόδου

18.30-19.15   «Η εμπορία ανθρώπων σήμερα και η προσέγγιση της Α21»,  Καραγκούνη Λητώ, Ψυχολόγος, Υπεύθυνη των προγραμμάτων ενημέρωσης της Α21

19.15- 19.30  Συζήτηση και σχολιασμός  με την κα. Καραγκούνη

19.30-19.50   Μονόπρακτο Θεατρικό : «Σχέδιο Διαφυγής»

Σενάριο-Σκηνοθεσία: Αϊβάζη Μαρία

Ηθοποιοί: Αϊβάζη Μαρία, Τσιμέττα Μαρία, Μελίνη Αργυρώ-Μαρία

19.50- 20.00   Μουσικό Δρώμενο , Σύνολο  Ακαπέλα ‘Blide Folder, Μουσικό Σχολείο Ρόδου

20.00-20.30    Σχολιασμός και Συζήτηση

Κατηγορίες: Α' θμια, Β' θμια, Βαθμίδα, Γονείς-Κηδεμόνες, Δράσεις, Εκπαιδευτικοί, Νέα-Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.