Εκπαιδευτική Δράση σε μαθητές Γ΄ Λυκείου με θέμα «διαχείριση άγχους σε περίοδο εξετάσεων»

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Δωδ/σου σε συνεργασία με το 3ο ΓΕ.Λ. Ρόδου διοργανώνει εκπαιδευτική δράση σε μαθητές Γ΄ Λυκείου του 3ου ΓΕ.Λ. Ρόδου με θέμα «Διαχείριση άγχους σε περίοδο εξετάσεων», μετά από αίτημα του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του 3ου ΓΕ.Λ. Ρόδου και με την έγκριση του συλλόγου διδασκόντων.
Η Εκπαιδευτική Δράση θα πραγματοποιηθεί στις 16-17-18 Μαρτίου και ώρες 11:30-13:00 στο 3ο ΓΕ.Λ. Ρόδου.
Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Δράσης
11:30-12:00 Εξετάσεις, απαραίτητο και χρήσιμο σκαλοπάτι της ΖΩΗΣ και όχι εφιάλτης, Ήρα Λουτσιού, ψυχολόγος, οικογενειακή θεραπεύτρια
12:00-12:15 Coping strategies: πώς κάθε άτομο αντιμετωπίζει τη ζωή και πώς τον έλεγχο του εαυτού, Ήρα Λουτσιού, ψυχολόγος, οικογενειακή θεραπεύτρια
12:15-12:30 Διαχείριση χρόνου: μία στρατηγική ελέγχου του άγχους, Όλγα Βλάχου, κοινωνιολόγος, υπεύθυνη Σ.Σ.Ν. Δωδ/σου
12:30-13:00 Συζήτηση με τους μαθητές.

Κατηγορίες: Β' θμια, Βαθμίδα, Δράσεις, Μαθητές, Νέα-Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.