Πληροφορική

Ένα παραμύθι για τα παιδιά σε μικρές τάξεις του δημοτικού

“Η Μεγάλη απόφαση του @Παπάκι”

Από τη σελίδα του SaferInternet4Kids διαβάστε το νέο εκπαιδευτικό βιβλίο για παιδιά σε μικρές τάξεις του δημοτικού “Η Μεγάλη απόφαση του @Παπάκι”. Πραγματεύεται τα συναισθήματα των παιδιών στο διαδίκτυο και πόσο εύκολα μπορεί κάτι το οποίο εμείς θεωρούμε αστείο τελικά να πληγώσει τους φίλους μας. Για να το κατεβάσετε σε μορφή pdf κάντε κλικ εδώ. Για να το διαβάσετε κάντε κλικ παρακάτω

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Το νησί του saferinternet.gr

Το ιντερνετοδάσος

Ένα online παιχνίδι από το Συμβούλιο της Ευρώπης που αφορά την προώθηση των δικαιωμάτων των παιδιών, την προστασία τους από κάθε είδους βία, το διαδίκτυο και όχι μόνο. Για παιδιά 3+.

Σουίτα εκπαιδευτικού λογισμικού GCompris

Το GCompris είναι μια σουίτα εκπαιδευτικού λογισμικού και αποτελείται από ένα μεγάλο πλήθος δραστηριοτήτων για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών. Για όλα σχεδόν τα λειτουργικά συστήματα (Windows, Macintosh, και Linux/Unix). Ελεύθερο και ανοικτό λογισμικό. Ωστόσο μόνο στο Linux περιέχονται όλες οι εφαρμογές ενώ για τα άλλα λειτουργικά συστήματα περίπου οι μισές εφαρμογές είναι ανενεργές.

Tux Paint

To Tux Paint είναι ένα ελεύθερο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12. Χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση. Συνδυάζει μια εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου και μια μασκότ κινουμένων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα μεταφέρεστε στη σελίδα από όπου μπορείτε να το κατεβάσετε στον υπολογιστή σας.

Sebran: Εκπαιδευτικά παιχνίδια για την Α’ και Β’ Δημοτικού

Το Sebran (Ζέβρα) είναι ένα σύνολο εκπαιδευτικών παιχνιδιών για τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Περιλαμβάνει παιχνίδια εκμάθησης των γραμμάτων και των αριθμών, βασικές πράξεις, παιχνίδια μνήμης, ‘κρεμάλα’ και πληκτρολόγησης. Είναι ελεύθερο λογισμικό. Περιλαμβάνει αρκετές γλώσσες και φυσικά και τα Ελληνικά.

Μην ξεχάσετε κατά την εγκατάσταση να βάλετε γλώσσα Ελληνικά.

Code.org: Μάθετε Πληροφορική. Αλλάξτε τον κόσμο!

Οι μαθητές μπορούν αν κάνουν τα πρώτα βήματα στον προγραμματισμό παίζοντας Angry Birds, Minecraft, Ψυχρά κι ανάποδα ή Star Wars.

Μια επίσκεψη στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής

Χριστουγεννιάτικες Δραστηριότητες