Υπολογιστικά Φύλλα – Γ΄ και Δ΄ Τάξη (2013-2014) – Ολοήμερο του 1ου Δ.Σ. Περάματος

• Οι μαθητές του ολοήμερου των τάξεων Γ΄και Δ΄ χρησιμοποιώντας την εφαρμογή LibreOffice Calc, έμαθαν να εισάγουν δεδομένα, να τα μορφοποιούν και να χρησιμοποιούν τις βασικές συναρτήσεις αθροίσματος, μέγιστης τιμής, ελάχιστης τιμής και μέσου όρου προκειμένου να κάνουν τους απαραίτητους υπολογισμούς. Δείγμα απο το Υπολογιστικό Φύλλο που δημιούργησαν φαίνεται παρακάτω. Κάντε κλικ επάνω του για να δείτε τον πίνακα που έφτιαξαν.

calc

• Έπειτα έχοντας εξοικειωθεί με τα υπολογιστικά φύλλα έμαθαν να δημιουργούν διαγράμματα χρησιμοποιόντας τον πίνακα δεδομένων. Παρακάτω παρουσιάζεται ένα απο τα παραδείγματα με τα οποία ασχολήθηκαν. Κάντε κλίκ επάνω του για να δείτε τον πίνακα δεδομένων.

calc

• Μερικά από τα γραφήματα που οι μαθητές έφτιαξαν και μορφοποίησαν κατάλληλα φαίνονται παρακάτω:calc_graph1

calc_graph2

calc_graph3