Αρχική » Εκκλησιαστικές Ακαδημίες » Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες

Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες

Οι Εκκλησιαστικές Ακαδημίες είναι παραγωγικές σχολές της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος εποπτευόμενες από το Υπουργείο Παιδείας. Ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση και χορηγούν πτυχία ισότιμα με εκείνα των ιδρυμάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Αποστολή των Ακαδημιών είναι να εκπαιδεύουν κληρικά και λαϊκά στελέχη της Ορθόδοξης Εκκλησίας, είτε στο Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών προετοιμάζοντάς τους για κληρικούς, είστε στο Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής, έχοντας ως κύριο κλάδο τη Βυζαντινή Μουσική και, δευτερευόντως, τη Δημοτική Ελληνική Μουσική, είτε στο Πρόγραμμα Διαχείρισης Εκκλησιαστικών Κειμηλίων. Απώτερος σκοπός όλων των προγραμμάτων είναι οι απόφοιτοι να υπηρετήσουν την Ορθόδοξη Εκκλησία.

Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών

Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης