Στις 21 Μαρτίου υλοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας σεισμού στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια της 3ης διδακτικής ώρας. Η άσκηση έγινε σύμφωνα με τον προβλεπόμενο σχεδιασμό που περιγράφεται στο μνημόνιο ενεργειών για διαχείριση σεισμού του σχολείου μας.
ΣΔΕ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ_-MNHMONIO-ENEΡΓΕΙΩΝ-ΓΙΑ-ΣΕΙΣΜΟ-ΣΕ-ΣΧΟΛΙΚΗ-ΜΟΝΑΔΑ-2022-2023
Το προσωπικό είχε ενημερώσει κι εξηγήσει όλες τις φάσεις της άσκησης στους εκπαιδευόμενους και σε όλες τις αίθουσες είχε αναρτηθεί το σχέδιο εκκένωσης του κτιρίου. Με την έναρξη του ηχητικού σήματος οι εκπαιδευόμενοι παρέμειναν στις τάξεις τους λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα αυτοπροστασίας ενώ με τη λήξη του σήματος και ακολουθώντας τις οδηγίες των εκπαιδευτών εκκένωσαν το κτίριο σύμφωνα με την προαπφασισμένη σειρά για να συγκεντρωθούν στο χώρο καταφυγής. Η διοργάνωση και η υλοποίηση της άσκησης αποτιμώνται πολύ ικανοποιητικές, ενώ τόσο οι εκπαιδευτές όσο και οι εκπαιδευόμενοι ήταν πολύ συνεργάσιμοι και προσεκτικοί σε όλα τα στάδια.