Αρχική » Η Έρευνά μας

Η Έρευνά μας

Προκειμένου να προσεγγίσουμε επιστημονικά το θέμα μας, αποφασίσαμε να κάνουμε μία έρευνα ώστε να διαπιστώσουμε τις γνώσεις των συμμαθητών/τριών μας για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μας στον ψηφιακό κόσμο. Συντάξαμε το παρακάτω ερωτηματολόγιο, το οποίο σας καλούμε να συμπληρώσετε.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 12 15 112810

Για να μετάβεις στη φόρμα κάνε κλικ εδώ ή πάνω στην εικόνα.

Αποτελέσματα:

Παρατηρώντας τα αποτελέσματα της έρευνάς μας, διαφαίνεται ότι οι συμμαθητές μας δεν γνωρίζουν τον όρο ψηφιακή πολιτειότητα ενώ αντιλαμβάνονται καλύτερα τον όρο ψηφιακός πολίτης. Γνωρίζουν σχετικά καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στο Διαδίκτυο και είναι αρκετά ευγενικοί κατά την πλοήγησή τους στον ψηφιακό κόσμο. Αν δεχτούν κάποια διαδικτυακή απειλή δηλώνουν ότι γνωρίζουν αρκετά καλά τις κινήσεις που πρέπει να κάνουν για να την αντιμετωπίσουν, αλλά οι περισσότεροι θα ήθελαν να ενημερωθούν περαιτέρω για θέματα σχετικά με την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο. Τέλος, προβληματίζονται και διχάζονται για το αν η τεχνητή νοημοσύνη επηρεάζει τη ψηφιακή μας πολιτειότητα!