Εργαστήρια δεξιοτήτων

Το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου περιλαμβάνει τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων τα οποία στοχευουν  να εφοδιασουν τους μαθητές με δεξιότητες ζωής, ήπιες δεξιότητες και δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού (δεξιότητες του 21ου αιώνα), με την ικανότητα να σκέφτονται πιο σφαιρικά, να αξιοποιούν καλύτερα την παρεχόμενη γνώση, να αλληλεπιδρούν πιο ενεργά και δημιουργικά με τον κοινωνικό τους περίγυρο. τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων υλοποιούνται κατά την πρωινή λειτουργία και στο χρονικό διάστημα (διδακτικές ώρες) που ορίζεται για τις «Οργανωμένες Δραστηριότητες και διερευνήσεις με βάση το ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ», σε τρεις (3) διδακτικές ώρες, κατανεμημένες δύο (2) με τρεις (3) φορές την εβδομάδα. Ο/Η νηπιαγωγός έχει την ευελιξία να επιλέγει ανάλογα με το πλαίσιο, τη δυναμική της ομάδας και τα ενδιαφέροντα των νηπίων, τη θεματική που θα διαπραγματεύεται στην τάξη. Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων περιλαμβάνουν θεματολογία που προέχεται από τέσσερις άξονες  και αφορούν α) το ευ ζην, β) τη φροντίδα του περιβάλλοντος, γ) την κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη και δ) τη δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία.